Doda najbardziej niebezpieczną polską celebrytką

W trzecim już badaniu ryzyka związanego z wyszukiwaniem informacji na temat znanych osobistości uwzględniono także Polskę. Z badania wynika, że spośród rodzimych celebrytów najbardziej ryzykowne jest wyszukiwanie materiałów związanych z Dorotą „Dodą” Rabczewską – jeden na dwadzieścia pięć wyników wyszukiwania tapet, wygaszaczy ekranu, zdjęć, filmów, nagrań i dzwonków prowadzi do stron uznanych przez firmę McAfee za niebezpieczne.

Hakerzy od dawna wykorzystują wizerunki i nazwiska celebrytów do atakowania komputerów osobistych. Choć zjawisko to w największym stopniu dotyka mieszkańców krajów anglojęzycznych (w przypadku niektórych gwiazd nawet 20% wyników wyszukiwania może prowadzić do stron niebezpiecznych!), na baczności powinni mieć się również polscy Internauci.

Jednak nawet polscy hakerzy zdecydowanie większe oczekiwania pokładają w gwiazdach zachodnich. Niebezpiecznych jest niemal 7% wyników wyszukiwania materiałów na temat Jessiki Biel i 6,2% wyników związanych z Jennifer Aniston. „Dodę” pokonała też Beyonce, w przypadku której niebezpieczna jest co dwudziesta wyszukana strona. Tym samym Beyonce została uznana za piosenkarkę najbardziej niebezpieczną dla polskojęzycznych użytkowników Internetu. Pierwszą piątkę gwiazd zamyka Krzysztof Krawczyk. Jednak zdaniem hakerów to właśnie on jest wykonawcą najbardziej popularnej muzyki – niebezpiecznych stron z dzwonkami z jego piosenek znaleziono więcej, niż w przypadku wszystkich pozostałych piosenkarzy łącznie.

„Cyberprzestęcy także śledzą losy gwiazd mediów – i wykorzystują ich wizerunki, żeby nakłonić internautów do ściągnięcia szkodliwego oprogramowania” – powiedział Jeff Green, szef McAfee Avert Labs i wiceprezes ds. rozwoju produktów w firmie McAfee. „Obsesja konsumentów na punkcie celebrytów wydaje się nieszkodliwa. Jednak ściągnięcie nawet jednego szkodliwego programu może spowodować poważne szkody”.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa w firmie McAfee zalecają konsumentom stosowanie i aktualizowanie kompleksowych rozwiązań bezpieczeństwa takich, jak McAfee Total Protection i McAfee Internet Security. Zawierają one program McAfee SiteAdvisor, która wykorzystuje ikonki w kolorach czerwonym, żółtym i zielonym do oznaczenia stron potencjalnie niebezpiecznych.

McAfee SiteAdvisor na bieżąco ocenia poziom bezpieczeństwa praktycznie wszystkich ważnych portali internetowych. Oceny są tworzone dzięki wykorzystaniu opatentowanej, zaawansowanej technologii przeprowadzającej automatyczne testy bezpieczeństwa stron, uwzględnia też mechanizmy oceny reputacji dokonywanej przez samych internautów. Bezpłatne oprogramowanie McAfee SiteAdvisor, które współpracuje zarówno z przeglądarką Internet Explorer, jak i Mozilla Firefox, może zostać ściągnięte ze strony http://www.mcafee.com/siteadvisor.

Wpisy promowane

  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...
  • Ezoteryka a karty Tarota
    Stawianie Tarota to praktyka, którą wykorzystuje bardzo wiele osób. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia sprawdzenie tego co nas ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry