Domena .EU ma 5 lat

7 kwietnia 2006 roku europejska domena .EU została udostępniona do powszechnej rejestracji. Według serwisu Domeny.pl, obecnie jest to jedna z najpopularniejszych domen internetowych na świecie z liczbą 3,4 mln adresów.

 

Pomysł wprowadzenia .EU, z którą identyfikować mogliby się wszyscy mieszkańcy Starego Kontynentu, pojawił się w 1999 roku. 22 kwietnia 2002 roku Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie, dotyczące wprowadzenie końcówki .EU. W kolejnym roku wybrano organ nadzorujący nową domenę –  EURid (European Registry for Internet Domains).

Domena .EU ma 5 lat 1Dziś .EU jest jedną z najczęściej wybieranych domen. Z wynikiem blisko 3,4 mln aktywnych adresów znajduje się na 8. miejscu zestawienia najpopularniejszych końcówek, ustępując jedynie: .COM, .DE, .NET, .ORG, .UK, .INFO i .NL. Polacy są w pierwszej piątce wśród krajów najchętniej rejestrujących .EU. Wyprzedzają nas jedynie obywatele: Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii i Francji. Obecnie „polskich” adresów unijnych jest 206 tys.

„Wybór europejskiej domeny to jednocześnie wyraźny sygnał, który wskazuje otwartość na klientów w całej Europie i zdolność do prowadzenia działalności na terenie naszego kontynentu – mówi Marcin Majerek z serwisu Domeny.pl.  – „Takiego efektu nie można osiągnąć decydując się jedynie na krajową końcówkę adresu, jaką jest .PL. Dlatego też wiele firm opiera swoją promocję właśnie o końcówkę .EU.” – dodaje.

Do popularyzacji domeny .EU przyczyniają się także akcje promocyjne organizowane przez rejestratorów, np. serwis Domeny.pl (3 domeny .EU za 0 zł). Umożliwiają one zdobycie adresów WWW bez ponoszenia kosztów, zwiększając w ten sposób zainteresowanie europejską końcówką.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry