DVD odchodzi w przeszłość

Konkurują ze sobą dwa formaty odtwarzania płyt w wysokiej rozdzielczości: Blu-ray i HDDVD. Oba oferują znacznie lepszy obraz i większą pojemność dysku niż dotychczasowe DVD.
W tym samym czasie na rynek wejdą odtwarzacze płyt Blu-ray produkcji Samsunga i komputer VAIO PC firmy Sony z napędem Blu-ray.

 

nauka_a_1-1.F.jpg

 

Pięciokrotnie większa pojemność niż stosowane obecnie DVD i kryształowo ostry obraz to atuty, które według producentów sprzętu Blu-ray i płyt w ciągu najbliższych kilku lat wyprą z kina domowego tradycyjne DVD.

Ale zarówno Sony, jak i Pioneer zapowiedziały opóźnienie wprowadzenia na rynek swych odtwarzaczy stacjonarnych. Prawdopodobnie obie firmy elektroniczne nie zdążyły z ich dopracowaniem.

W amerykańskich sklepach i wypożyczalniach już w kwietniu pojawiły się pierwsze płyty z filmami wysokiej rozdzielczości w konkurencyjnym formacie HD DVD. Co prawda jest ich ciągle bardzo mało, ale Toshiba oferuje już stacjonarne odtwarzacze HD DVD i komputery przenośne z napędami HD DVD.

Oba standardy laserowych odtwarzaczy proponują znacznie lepszą jakość niż popularny DVD. Rewolucja polega na zastosowaniu niebieskiego lasera, zamiast czerwonego, używanego przy odtwarzaniu płyt CD i DVD.
 Na pojedynczej warstwie płyty Blu-ray można zapisać do 25 GB danych, na krążku HD DVD – 15 GB. Na jednej warstwie płyty DVD można przechowywać niecałe pięć GB danych. Dwuwarstwowe płyty mogą pomieścić podwójną ilość danych. Warto zaznaczyć, że dotychczasowe płyty DVD mogą być odtwarzane w urządzeniach obu nowych standardów, ale nagrywane tylko w nagrywarkach HD DVD.

 

Wojna nie ominęła też producentów konsoli do gier. Lider na rynku Sony Playstation 3, która zadebiutuje pod koniec roku, będzie wykorzystywać technologię Blu-ray. Użytkownicy Xbox 360, konkurencyjnej konsoli oferowanej przez Microsoft, która dziś wykorzystuje DVD, będą wkrótce mogli dokupić osobny napęd HD DVD.

Rzeczpospolita

Wpisy promowane

Wydarzenia

e-Commerce Polska awards
14.05.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry