Facebook w pierwszej czwórce rankingu celów phisherów

Kaspersky Lab opublikował swój najnowszy raport dotyczący ewolucji spamu w pierwszym kwartale 2010 roku. Autorki raportu, Daria Gudkowa, Jelena Bondarenko i Maria Namiestnikowa, wykazały, że liczba ataków phishingowych na portale społecznościowe wzrosła. Facebook stał się jednym z najpopularniejszych celów phisherów.


„Po raz pierwszy, od czasu gdy zaczęliśmy monitorowanie, zaobserwowaliśmy tak ogromną liczbę ataków na portale społecznościowe” – napisały autorki. Odsetek wiadomości phishingowych w pierwszym kwartale 2010 roku wynosił średnio 0,57% ruchu pocztowego.

Spamerzy nauczyli się wykorzystywać nowe platformy internetowe, takie jak blogi i portale społecznościowe do własnych celów. Nasycenie rynku spamowego spowodowało zatrzymanie wzrostu liczby niechcianych wiadomości w ruchu pocztowym. Odsetek spamu utrzymywał się na stałym poziomie 85,2%. Podobny odsetek spamu odnotowaliśmy dla całego 2009 roku.

Facebook w pierwszej czwórce rankingu celów phisherów 1

źródło: Kaspersky Lab

W pierwszym kwartale nie wystąpiły żadne większe zmiany na liście państw uważanych za główne źródła spamu: na pierwszym miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone (16%), tuż za nimi znalazły się Indie (7%) oraz Rosja (6%).

Kolejnym istotnym zjawiskiem, jakie miało miejsce w pierwszym kwartale 2010 roku, było przejście spamerów z chińskiej domeny .cn na rosyjską strefę .ru. Przyczyną było zaostrzenie zasad rejestracji domen w Chinach. Rosyjskie domeny są atrakcyjnym celem dla spamerów z powodu mniej restrykcyjnych wymogów prawnych.

Pełny raport dla pierwszego kwartału 2010: pod tym linkiem.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top