Filmweb.pl świętuje 10. urodziny

Filmweb.pl, portal filmowy stworzony przez agencję interaktywną Artegence, doczekał się dziś dziesiątych urodzin. Portal uruchomiono dokładnie 18 marca 1998 roku.
Od tego czasu Filmweb nieustannie ewoluował wraz z rozwojem Internetu. Jest prekursorem wielu nowych trendów: rozpoczął budowę w 2002 roku jedną z pierwszych polskich społeczności, w 2000 roku uruchomił pierwszy polski serwis WAP.

„Budowa doskonałego portalu nigdy się nie kończy” – mówi Artur Gortych, założyciel i wydawca Filmweb.pl – „W najbliższych miesiącach użytkowników czeka prawdziwa rewolucja, której zwiastuny można już odnaleźć na portalu w postaci chociażby kilku autorskich projektów internetowej telewizji tematycznej. Obecnie w jej ramach funkcjonują dwa formaty programów wideo: „Cięcia” – czyli analitycznej i niekonwencjonalnej zapowiedzi premier oraz „Nakręconych” – czyli pełnej zadumy, melancholii i dowcipu niepokornej impresji związanej z wybraną premierą filmową” – dodaje.

Od jesieni 2007 roku w portalu funkcjonuje nowa redakcja, na której czele stoi Krzysztof Michałowski jako redaktor naczelny oraz Michał Burszta jako jego zastępca. Nowa redakcja za cel postawiła sobie przekształcenie Filmwebu w filmowe uniwersum, w którym każdy znajdzie swoje miejsce, ale też nadanie portalowi opiniotwórczego i kulturotwórczego sznytu.

Elementem strategii Filmweb.pl jest otwarcie się z rzeczywistości wirtualnej na realną. Portal pragnie integrować użytkowników wokół kina, rozwijać ich horyzonty, choć również bawić ich i łączyć. Służą temu zloty użytkowników Filmwebu, specjalne seanse Filmoteki i Filmwebu, a także patronat nad festiwalem filmów dokumentalnych Planet Doc Review.

Filmweb.pl został patronem medialnym najważniejszej i najbardziej prestiżowej instytucji filmowej w Polsce, czyli Filmoteki Narodowej. W ramach współpracy Filmweb.pl i Filmoteka organizują raz w miesiącu specjalne pokazy filmowe, na których użytkownicy mogą zobaczyć arcydzieła sztuki filmowej.

Do portalu wprowadzony został nowy dział „Powiększenie”, w którym publikowane są pogłębione teksty o kinie. Utwory autorstwa przedstawicieli środowiska akademickiego, filmowego, ale także użytkowników portalu poddane są analizie przy użyciu narzędzi zarówno filozofii, socjologii jak i antropologii kulturowej. W ten sposób realizowana jest misja edukacyjna serwisu.

W związku z dziesiątą rocznicą powstania Filmweb.pl ogłosił konkurs „Dlaczego z nami jesteś?”. Użytkownicy proszeni są o nadesłanie odpowiedzi w formie wideo.

Twórcy 30 najciekawszych materiałów zostaną nagrodzeni filmami DVD, zaś trzech najlepszych autorów otrzyma atrakcyjne cyfrowe kamery o pojemności pamięci 30 GB. Z nadesłanych materiałów redakcja Filmweb.pl przygotuje wideo-niespodziankę.

Wideo z odpowiedziami internautów na konkursowe pytanie można nadsyłać do 8 kwietnia na adres:
ul. Bukowińska 22b
02-703 Warszawa
z dopiskiem „Filmweb – 10 za mało”

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top