Gadu-Gadu łączy ludzi od 9 lat

Opublikowano: 14 sierpnia 2009. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , , , , ,

Jedna z najbardziej znanych rodzimych marek internetowych ma dziewięć lat. Dokładnie 15 sierpnia 2000 r. uruchomione zostało Gadu-Gadu – pierwszy polski komunikator internetowy.

W pierwszym dniu od momentu startu komunikatora zarejestrowało się ponad 10 tys. osób, a po roku liczba ta przekroczyła już 250 tys. Znajomi zaczęli polecać sobie wzajemnie program do pogawędek, który stał się bezpłatną alternatywą dla np. komórek.

Wbrew powszechnym opiniom, GG nie było pierwszym komunikatorem w Polsce, musiało już sprostać obecnej konkurencji zagranicznych aplikacji. Dzięki prostej instalacji, obsłudze, polskiemu menu oraz małej objętości plików Gadu-Gadu szturmem zaczęło zdobywać serca polskich internautów, będąc do dzisiaj liderem, co więcej doczekując się naśladowników nawet w… Japonii – mówi Piotr Pokrzywa z Zarządu GG Network, który współtworzy GG od samego początku.

Od momentu powstania GG, rozmowy przez komunikator stały się stałym punktem każdego dnia internautów, a instalacja „słoneczka” jest jedną z pierwszych czynności wykonywanych przez świeżych nabywców komputera i podłączeniu go do Internetu – mówi Krzysztof Szalwa z Zarządu GG Network, również będący w GG od początku jego powstania.

Większość użytkowników komunikuje się z osobami, które zna z codziennego życia – przyjaciółmi, rodziną. Jednak Gadu-Gadu to również narzędzie szybkiej komunikacji dla wielu społeczności internetowych – mówi dr Dominik Batorski, socjolog Internetu z Uniwersytetu Warszawskiego, współpracujący z Gadu-Gadu i od kilku lat prowadzący badania nad społecznościami internetowymi.

Oprócz tradycyjnego „kilkania” tekstowego, użytkownik GG może prowadzić nie tylko rozmowy głosowe, ale także wideo, dodatkowo każdy może dopasować komunikator do własnych potrzeb, np. może zmieniać skórki, dźwięk powiadomienia, stworzyć własną skórkę i wygląd komunikatora Użytkownicy GG od niedawna mogą również korzystać z komunikatora dzięki telefonii komórkowej GaduAIR, która łączy w sobie komunikator, telefonię internetową oraz komórkę – a wszystko pod jednym numerem telefonu, który jest jednocześnie numerem GG (www.gaduair.pl). Funkcjonuje również GGPro, wersja aplikacji dla firm.

Tomasz UchańskiGadu-Gadu łączy ludzi od 9 lat

Podziel się!

O autorze

tomasz.uchanski