Google Android nie taki otwarty

Android od Google to platforma, która ma stać się mobilnym systemem operacyjnym przyszłości. Firma z Mountain View reklamuje swój produkt jako otwarte, darmowe środowisko, które jest bardziej przyjazne od tego oferowanego na przykład przez Apple.

Niestety obietnice Google dotyczące otwarcia Androida na zewnętrzne aplikacje przygotowywane przez niezależnych deweloperów są w znacznej mierze bez pokrycia. Okazało się, że nowe wersje pakietu programistycznego Android SDK są dostępne jedynie dla finalistów konkursu Android Developer Challenge. Ci ludzie – chcąc korzystać ze środowiska – muszą podpisać umowy na wyłączność.

Sprawę ujawnił pracownik Google David McLaughlin, który przypadkiem rozesłał informacje na temat aktualizacji wszystkim osobom zapisanym na listę mailingową Androida. W wiadomości napisano, że kolejna edycja SDK, oznaczona numerem 84853, będzie dostępna wyłącznie za pośrednictwem prywatnej strony ADC. Osoby, którym udostępniono nowy program przyznały, że mogą z niego korzystać – jednocześnie odmówiły ujawnienia jakichkolwiek szczegółów.

Łącznie takich ludzi jest około 50. Reszta społeczności Androida musi nadal pracować na zdezaktualizowanym SDK z lutego 2008 roku, w którym odkryto kilka poważnych błędów. Deweloperzy zarzucili Google nie tyle brak poprawek, co prowadzenie fatalnej polityki informacyjnej, która wywołała spore zamieszanie i niepewność w szeregach programistów. Szczególnie w oczy rzuciła się rozbieżność między „otwartymi” deklaracjami wyszukiwarkowego giganta a brutalną rzeczywistością.

Źródło: ArsTechnica

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top