Google eBooks: książki w chmurze

Google przedstawiło dziś swój najnowszy produkt – Google eBooks. Ma to być platforma sprzedaży elektronicznych książek, do której dostęp możliwy będzie z dowolnego urządzenia wyposażonego w przeglądarkę internetową.

Korporacja z Mountain View startuje ze wsparciem ok. 4 tys. partnerów w USA oraz ok. 35 tys. na całym świecie. Chęć partycypacji w projekcie, który wcześniej występował pod nazwą Google Editions, wyrazili najwięksi gracze rynku wydawniczego. Docelowo w księgarni dostępnych ma być ok. 300 tys. pozycji.

Wśród partnerów znalazły się również uniwersytety oraz wydawnictwa profesjonalne i branżowe. W Google eBooks dostępne są także pozycje darmowe, dostępne w domenie publicznej (ok. 2,5 mln książek w tym momencie, docelowo – ok. 3 mln).

Z Google współpracuje również GoodReads, pierwszy i obecnie jedyny „partner afiliacyjny” projektu. Z czasem z pewnością pojawią się kolejne firmy, które będą oferować katalog książek dostępnych w Google eBooks.

Google eBooks: książki w chmurze 1

Interesująco przedstawia się podział zysków ze sprzedaży ebooków. Najwięksi wydawcy dostaną 70 proc. zysków, pozostali 52 proc. Z wieloma niezależnymi wydawcami i księgarniami Google podpisało specjalne porozumienia – warunki finansowe w takich przypadkach nie są jawne.

Obok samej księgarni, do której można dostać się przez przeglądarkę internetową, firma Google przygotowała również dedykowaną aplikację dla systemu Android. Wkrótce pojawić ma się również w wersji na iOS.

Google eBooks: książki w chmurze 2

Google eBooks przechowuje bibliotekę książek w chmurze. Oznacza to, że użytkownicy mogą uzyskać do niej dostęp z telefonu komórkowego oraz komputera stacjonarnego i jak zapowiada Google – powrócić do czytania książki w miejscu, w którym ostatnio przerwali.

Niestety Google eBooks dostępny jest obecnie jedynie na terytorium Stanów Zjednoczonych. Pozostaje mieć nadzieję, że szybko zawita do Polski.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry