Google pozwala sprawdzić liczbę Bacona

Wyszukiwarka Google wyposażona jest w szereg przydatnych funkcji. Właśnie dołączyła do nich kolejna, mniej może użyteczna, ale z pewnością interesująca – sprawdzanie tzw. liczby Bacona. Czym jest i dlaczego Zbigniew Zamachowski ma liczbę dwa?

Obok wyszukiwania zdjęć, lotów czy repertuaru kin, Google potrafi teraz podać liczbę Bacona. Czym jest ta zmienna? Przypomina nieco koncept sześciu stopni oddalenia, czyli terminu dotyczącego ilości pośredników między dwiema dowolnymi osobami na Ziemi (która nie przekracza sześciu). W przypadku liczby Bacona chodzi o stopień oddalenia od… aktora Kevina Bacona. Wikipedia tłumaczy:

Aktor Kevin Bacon zainspirował grę zwaną Sześć stopni od Kevina Bacona, której celem jest znalezienie przypisanej do danego aktora liczby Bacona. Pomysłodawcy gry uznali, że aktor ten jest centralną postacią świata filmu. Mimo braku nominacji do Oscara, w filmach gra bezustannie od 1978 r. i wystąpił w tak wielu, że teoretycznie można go powiązać z każdym amerykańskim aktorem minionego wieku najwyżej sześcioma stopniami, stąd pochodzi nazwa Sześć stopni od Kevina Bacona. Liczbę Bacona określa się korzystając z poniższych reguł:

  • Kevin Bacon ma liczbę Bacona równą 0;
  • Liczba Bacona aktora A jest rozumiana jako minimalna z liczb Bacona wszystkich aktorów, z którymi aktor A pojawił się w filmie, zwiększona o 1.

Wprowadzenie możliwości sprawdzenia liczy Bacona należy traktować jako działanie żartobliwe. Niemniej z ciekawością sprawdzaliśmy stopnie powiązań amerykańskiego aktora. Aby skorzystać z nowej funkcji Google należy w polu wyszukiwarki (w wersji google.com) wpisać: Bacon number oraz podać nazwisko aktora czy aktorki. Działa również dla polskich artystów.

Google pozwala sprawdzić liczbę Bacona 1

Google pozwala sprawdzić liczbę Bacona 2

Jako ciekawostkę można dodać, że istnieje również liczba Erdősa-Bacona. Jest to suma liczby Erdősa oraz liczby Bacona. Aby posiadać skończoną liczbę Erdősa-Bacona, należy zarówno wystąpić w filmie, jak i być współautorem referatu matematycznego.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry