Google REC – nowa inicjatywa ekologiczna

Google ogłosił nową inicjatywę strategiczną, nazwaną REC, zmierzającą do uzyskania elektryczności z odnawialnych źródeł energii, która będzie tańsza niż elektryczność produkowana z węgla. W tym celu Google uruchomi wewnętrzną grupę badawczo-rozwojową, której prace skupią się początkowo na technologiach związanych z pozyskiwaniem elektryczności ze źródeł solarno-termicznych, na badaniach nad innowacyjnym podejściem do wykorzystania energii wiatru i na poprawie systemów geotermalnych. Spółka prowadzi już rekrutację inżynierów i ekspertów ds. energetyki, którzy pokierują pracami nowej grupy, współpracując blisko ze współzałożycielami Google, Larrym Pagem i Sergeyem Brinem.
„W naszej firmie i na naszej planecie rośnie zapotrzebowanie na czystą i przystępną cenowo energię” – powiedział Larry Page, współzałożyciel Google i prezes ds. produktów. „Ale w tej inicjatywie nie chodzi wyłącznie o potrzeby energetyczne firmy Google, ale o rozwiązanie nadmiernej zależności świata od węgla. Budując najbardziej energooszczędne centra obliczeniowe w branży, zyskaliśmy wiedzę, specjalistyczne umiejętności i unikalne spojrzenie na wielkie obiekty o dużym zapotrzebowaniu na elektryczność. Chcemy zastosować równie kreatywne i innowacyjne podejście do niezwykle ważnego wyzwania, jakim jest stworzenie tanich, możliwych do zastosowania na dużą skalę odnawialnych źródeł energii.”

Page dodał: „Naszym celem jest uzyskanie ze źródeł odnawialnych energii o mocy 1 GW, która byłaby tańsza niż energia z węgla. Wierzymy, że cel ten uda nam się osiągnąć w ciągu kilku lat, a nie dziesięcioleci. Już dziś istnieją możliwe do zastosowania technologie, dzięki którym energia ze źródeł odnawialnych może stać się tańsza od węgla. My chcemy zgromadzić specjalistów, których ekscytuje wizja pracy nad tymi technologiami, żeby je rozwijać.”

Węgiel jest największym i najtańszym źródłem elektryczności dla wielu użytkowników na całym świecie, zaś gazy cieplarniane powstające w czasie jego spalania są jednym z najpoważniejszych wyzwań ekologicznych. Osiągnięcie celu polegającego na tym, że energia ze źródeł odnawialnych stanie się tańsza od węgla, będzie niezwykle istotnym krokiem na drodze do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Faktem jest, że wielu ludzi pracuje nad nowatorskimi rozwiązaniami w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, ale czas, w jakim mogłyby one stać się konkurencyjne kosztowo do węgla, jest po prostu zbyt długi. Google wierzy, że utalentowani inżynierowie koncentrujący się na tym celu mają szansę dokonać ważnego przełomu. Nowo tworzona grupa badawczo-rozwojowa będzie właśnie zajmować się obniżeniem kosztów elektryczności ze źródeł solarno-termicznych.

Wpisy promowane

  • Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa?
    Pracownicy będący podstawą każdego biznesu, wymagają umiejętnego i sprawnego zarządzania. Bez tego żaden pracodawca nie będzie w stanie zapewnić swojemu ...
  • Nadzór nad pracownikami terenowymi w firmie
    Kontrola pracy w terenie ma korzystny wpływ na efektywność podejmowanych działań. Dzięki nadzorowi przedsiębiorstwa mogą skuteczniej wykrywać ewentualne nieprawidłowości oraz ...

Wydarzenia

IT w Ubezpieczeniach
09.12.2021
Pytech Summit 2021
09.12.2021
Kongres Bezpieczeństwa Sieci
16.12.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry