Google udostępnia API goo.gl

Opublikowano: 11 stycznia 2011. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Google udostępniło API swojego serwisu skracającego linki – goo.gl.  API umożliwia wykorzystanie goo.gl do skracania i rozszerzania adresów internetowych w dowolnych serwisach oraz podgląd historii i danych danego linku.

Możesz wykorzystać te funkcje w różnych aplikacjach, umożliwiając działania takie jak auto-skracanie wewnątrz klientów Twitter’a lub Google Buzz czy monitorowanie statystyk użytkowania i wzorce w ruchu sieciowym – napisał na blogu Ben D’Angelo z zespołu opracowującego projekt goo.gl.

Google udostępnia API goo.gl 1

Według badań przeprowadzonych przez Pingdom, goo.gl jest najszybszym obecnie dostępnym serwisem skracającym.

Skracanie linków nie jest może najbardziej „medialnym” działem biznesu w internecie, ale niewątpliwie bardzo kuszącym. Dominującą rolę pełni tu Bit.ly. Czy zintegrowany z innymi produktami serwis skracający Google może „namieszać” na tym rynku? Z pewnością będzie ciekawą alternatywą dla istniejących już rozwiązań.

Dokumentację API goo.gl znaleźć można pod tym adresem.

Dawid ZarazińskiGoogle udostępnia API goo.gl

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.