Google Wave powróci pod skrzydłami Apache?

W sierpniu tego roku firma Google wstrzymała rozwój Wave. Projekt, który miał zrewolucjonizować webową komunikację w czasie rzeczywistym nie spotkał się z szerokim zainteresowaniem ze strony użytkowników. Wave może jednak uzyskać drugą szansę – dzięki Apache.

Wave zadebiutował w 2009 roku i spotkał się wtedy ze sporym zainteresowaniem – w pierwszej fazie trudno było zdobyć zaproszenie do zamkniętych testów, a niektórzy szczęśliwcy… sprzedawali je na portalach aukcyjnych. Mieszanka e-maila, komunikatora, narzędzia do pracy grupowej oraz aplikacji przeglądarkowych nie zyskała jednak długofalowej akceptacji.

Google Wave powróci pod skrzydłami Apache? 1Google postanowiła zaprzestać dalszych prac nad Wave. I kiedy wydawało się, że projekt odejdzie w zapomnienie, Apache Software Foundation, organizacja, która zarządza ok. 100 projektami open-source zaproponowała przyjęcie kodu Wave.

ASF stawia sobie trzy główne cele: przeniesienie pełnego kodu Wave z Google do Apache, przygotowanie go pod dalsze prace programistyczne oraz znalezienie osób, które zaangażowałyby się w projekt. Fundacja nie ukrywa, że istnieje pewne ryzyko adaptacji Wave, ale mimo to jest to projekt wartościowy skoro wykorzystywała go na przykład amerykańska marynarka wojenna.

Apache Wave wciąż pozostaje propozycją. Wydaje się jednak na tyle interesującym projektem, że dobrze, że znalazł się ktoś, kto postara się rozwinąć jego potencjał. Oby z lepszym skutkiem niż dotychczas.

Więcej informacji pod tym adresem.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top