High School Musical zagrożeniem

Panda Security ostrzega: cyberprzestępcy wykorzystują zainteresowanie, jakim wśród dzieci i nastolatków cieszy się film „High School Musical”. Pod postacią plików audio i wideo z nim związanych ukrywają oprogramowanie infekujące komputer.

PandaLabs, laboratorium Panda Security specjalizujące się w wykrywaniu i analizie złośliwego oprogramowania, powiadomiło o kolejnym zagrożeniu. Wiele spośród udostępnionych w internecie utworów i filmów związanych z filmem „High School Musical” zostało wykorzystanych przez cyberprzestępców do ukrycia złośliwego oprogramowania: wirusów, robaków, trojanów itp. Zainfekowane pliki są rozpowszechniane przy użyciu sieci P2P, takich jak eMule, eDonkey itp.

Wynikiem wyszukiwania materiałów związanych z „High School Musical” bardzo często są pliki zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. „Cyberprzestępcy postanowili wykorzystać ogromne zainteresowanie filmem. Pod przykrywką znanych z musicalu utworów i filmów przemycają stworzone przez siebie złośliwe kody. Dodatkowe niebezpieczeństwo tkwi w tym, że znaczną część fanów popularnego musicalu stanowią osoby bardzo młode, które są szczególnie podatne na zagrożenia. Dlatego tak ważne jest uświadamianie dzieci i młodzieży na temat zachowywania bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu – wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska.

Użytkownicy uruchamiając fałszywy plik, spodziewają się usłyszeć piosenkę z filmu lub obejrzeć film wideo. Kończy się jednak na zainfekowaniu komputera przez VB.ADQ, trojana Agent.KGR, oprogramowanie adware Koolbar lub inny złośliwy kod. Niektóre z zagrożeń mogą podczas uruchamiania wyświetlać obrazy związane z filmem, ale służy to jedynie uśpieniu czujności internauty.

„Obserwujemy coraz większą liczbę plików pobieranych z sieci P2P, które zawierają złośliwe oprogramowanie. Nawet próba wyszukania losowego ciągu znaków (np. abxdj) skutkuje znalezieniem złośliwych plików. Ponadto istnieją serwery, które wydają się być tworzone wyłącznie w celu rozpowszechniania złośliwego oprogramowania w sieciach P2P” – dodaje Sobianek

High School Musical zagrożeniem 1

PandaLabs zaleca użytkownikom zachowanie ostrożności podczas pobierania plików, a w szczególności sprawdzanie ich rozszerzeń, ponieważ wiele szkodliwych plików posiada rozszerzenie „.exe”, które rzadko występuje w przypadku muzyki lub plików wideo.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top