Hiszpańska policja aresztuje szefów organizacji antypirackiej

Hiszpańska policja w ramach „Operacji Saga” aresztowała szefów organizacji antypirackiej Sociedad General de Autores y Editores (SGAE). Mięli oni dopuścić się poważnych przestępstw finansowych, okradając artystów, o których interesy powinni dbać.

Media chętnie donoszą o policyjnych akcjach skierowanych w tzw. piratów komputerowych. Hiszpańska „Operacja Saga” podważa stereotypowy podział na „dobrych i złych”, pokazując, że nie jest on tak oczywisty.

Hiszpańska policja aresztuje szefów organizacji antypirackiej 1Prowadzone od dwóch lat śledztwo ujawniło szereg finansowych nieprawidłowości w SGAE, odpowiedniku polskiego ZAiKS-u. Co ciekawe, zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła w 2007 r. organizacja Asociacion de Internautas, zrzeszająca internautów.

W miniony piątek ponad 50 policjantów, funkcjonariuszy policji skarbowej oraz innych urzędników państwowych wzięło udział w zatrzymaniu szefów SGAE, w tym jej prezesa, dyrektora finansowego i generalnego oraz sześciu innych osób. Skonfiskowano także telefony i komputery pozostałych pracowników, a madrycką siedzibę organizacji zaplombowano.

SGAE oskarżana jest o nielegalne wykorzystywanie pieniędzy przeznaczonych dla artystów. Szefowie organizacji mięli utrzymywać za nie swoje rodziny oraz przekazywać pieniądze na własne konta bankowe w Szwajcarii. SGAE miała posługiwać się przy tym SDAE, oficjalnie odrębną organizacją, która skupiać miała się na kwestiach cyfrowych. W rzeczywistości SDAE pozostawało pod kontrolą ludzi z organizacji-matki. Korzystała przy tym z usług konsultingowych firmy Microgenesis, która z kolej zatrudniała inne firmy. Interesujące, że część z nich posiadała ten sam adres siedziby co SGAE. W zarządzie Microgenesis zasiadali zaś członkowie rodzin szefów SGAE. To właśnie ten biznesowy układ znalazł się w centrum zainteresowania policji i prokuratorów.

W Hiszpanii sprawa wywołała liczne i gorące komentarze. Nie tylko z powodu nielegalnego charakteru prowadzonej przez SGAE działalności, ale przede wszystkim dlatego, że organizacja była głównym orędownikiem walki z tzw. piratami. Microgenesis, która dostarczała technologie DRM oraz inne zabezpieczenia dla SGAE sama jest oskarżona o niezgodne z prawem wykorzystywanie powierzonych treści.

[Za: torrentfreak.com]

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top