IBM odebrał prymat firmie SUN Microsystems

Opublikowano: 19 marca 2002. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , , ,

Według IDC, wiodącej firmy w dziedzinie analizy finansowej rynku IBM został liderem sprzedaży w segmencie serwerów unixowych. Sukces ten okazał się możliwy dzięki wprowadzeniu na rynek najnowszego serwera p690, którego sprzedaż wyniosła IBM z trzeciej pozycji na pierwszą.

International Data Corporation (IDC), niezależna firma analizująca wyniki finansowe sektora IT opublikowała raport o rynku serwerów w 4 kwartale 2001 roku. Raport udowodnił utratę pozycji lidera przez firmę Sun Microsystems. IBM zamienił swoją pozycje rynkową z miejsca trzeciego na pierwsze. Raport ukazał supremację technologiczną IBM w postaci wydajnych, w pełni skalowalnych i niezawodnych serwerów, znajdujących szerokie zastosowanie.

Wysunięcie się IBM na pozycje lidera jest o tyle znaczące, że obie firmy, zarówno IBM jak i Sun Microsystems zaprezentowały praktycznie w tym samym okresie nowe, high-endowe serwery unixowe. Premiery rynkowe nowych urządzeń nastąpiły w drugiej połowie ubiegłego roku. Wydarzenie to było podstawą do wielu spekulacji w środowisku informatycznym.

Wprowadzony na rynek w październiku IBM eServer p690 zmienił diametralnie pozycje IBM w sektorze serwerów unixowych. Porównanie tego urządzenia do nowości Sun Microsystems, modelu Sun Fire 15K wykazało przewagę wydajnościową i cenową eServer p690. Nowy serwer IBM eServer był głównym czynnikiem sukcesu IBM w czwartym kwartale 2001 roku.

Do sukcesu na polu serwerów unixowych warto dodać, że IBM jest również liderem w ogólnej sprzedaży serwerów na świecie. Firma odnotowała 32.4 procent wzrostu sprzedaży w czwartym kwartale 2001 podczas gdy Sun, w tym samym kwartale zanotował 11.8 procentowy wzrost. Raport IDC podkreśla również zmianę w udziale rynku serwerów unixowych w skali całego roku. IBM powiększył swój udział w rynku o 3,9 procenta podczas gdy Sun Microsystems zanotował spadek udziału o 4,7 procenta.

http://www.ibm.com/pl

Sylwester KozakIBM odebrał prymat firmie SUN Microsystems

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.