Informatyczne eldorado na rynku pracy

Ubiegłoroczny rok był zdecydowanie lepszy, choć na powrót rynku pracownika w większości branż przyjdzie nam pewnie jeszcze poczekać. O czasach żniw mogą natomiast mówić specjaliści IT. Jak pokazują dane serwisu Pracuj.pl, w zeszłym roku popyt na ich umiejętności wzrósł rekordowo – ofert pracy było aż o 82% więcej niż w 2009 roku.

Zdecydowanie najlepszy na szukanie pracy był ostatni kwartał, kiedy to pracodawcy zamieścili ponad 13 tys. propozycji. O pracę najłatwiej było w woj. mazowieckimi, jednak specjalista IT bez problemu mógł ją znaleźć również w regionie dolnośląskim, w Małopolsce oraz na Śląsku. Duży popyt, szczególnie na programistów, był też w woj. pomorskim oraz w Wielkopolsce.

Informatyczne eldorado na rynku pracy 1
Wykres 1. Liczba ofert pracy dla specjalistów IT w serwisie Pracuj.pl w 2010 roku, wg regionów

Również ten rok zapowiada się obiecująco. W styczniu w serwisie Pracuj.pl można było znaleźć ponad 500 ofert w kategorii Internet/E-commerce, blisko 1500 w kategorii IT Administracja, ale zdecydowanie najwięcej propozycji skierowanych było do różnego rodzaju programistów. W kategorii IT Programowanie aktualnie można znaleźć ponad 2 200 propozycji od pracodawców. Najbardziej poszukiwanymi specjalistami są osoby znające takie języki oprogramowania, jak Java, C, C++, C# oraz PHP. Tylko w styczniu ponad 100 ofert dedykowanych było programistom obeznanym z tajnikami platformy .NET. Bardzo duża liczba propozycji skierowana jest także do osób znających systemy ERP, a w szczególności produkty firmy SAP, a także różnego rodzaju administratorów – tu najczęściej poszukiwani są administratorzy systemów i baz danych.

Powstaje coraz więcej aplikacji z przeznaczeniem wyłącznie na telefony komórkowe i inne urządzenia mobilne, co widać także w ofertach pracy. Pojawiły się już ogłoszenia, skierowane bezpośrednio do programistów aplikacji na iPhony/iPady oraz osób doświadczonych w tworzeniu aplikacji w systemach Android i Symbian.

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2010, prowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak, wynika że również w kwestii wynagrodzeń specjaliści IT plasują się w czołówce zestawienia. Osoby pracujące na stanowiskach IT, podobnie jak w poprzednich latach, były najlepiej opłacanymi pracownikami w firmach. Mediana zarobków wyniosła w tej grupie zawodowej 5 140 PLN brutto. Co ciekawe, pracujący w działach IT zarabiali więcej (przeciętnie o 31%) od ogółu badanych, niezależnie od posiadanego wykształcenia.

Jak podkreśla Arkadiusz Koperka, ekspert portalu wynagrodzenia.pl: – Wynagrodzenia w sektorze IT od kilku lat są najwyższymi w Polsce. Nieustanny postęp technologiczny, coraz głębsza specjalizacja czy coraz większe uzależnienie tradycyjnego przemysłu od rozwiązań informatycznych sprawiają, że zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest ciągle ogromne. Firmy wciąż konkurują ze sobą o najlepszych pracowników, a naturalnym krokiem w tej sytuacji jest zaoferowanie lepszej płacy. Sytuacja dla informatyków w najbliższych latach wydaje się bardzo komfortowa. Oprócz możliwości dobrze płatnej pracy w kraju, z pewnością kusić ich będzie otwierający się i potrzebujący specjalistów niemiecki rynek pracy.

Płace osób zatrudnionych w profesjach związanych z IT były o 14% wyższe niż wynagrodzenia specjalistów od marketingu i aż o 28% od płac osób odpowiedzialnych za sprzedaż. Prawdziwa przepaść w poziomie zarobków dzieliła ich z pracownikami magazynu czy obsługi klienta. Tam miesięczne płace były blisko dwukrotnie niższe niż w dziale IT.

Informatyczne eldorado na rynku pracy 2
Wykres 2. Porównanie mediany wynagrodzeń w różnych działach w 2010 roku

Kluczowe znaczenie dla wysokości płac miało oczywiście zajmowane stanowisko. Najlepiej wiodło się osobom zajmującym stanowiska kierownicze. Co czwarty kierownik ds. IT otrzymywał miesięcznie powyżej 10 500 PLN brutto. Na drugim biegunie znajdowali się serwisanci sprzętu komputerowego – połowa z nich zarabiała mniej niż 2 500 PLN brutto. W przypadku stanowisk związanych z bazami danych miesięczne płace przekraczały 5 600 PLN brutto. Niższe zarobki odnotowano w przypadku programistów i osób zajmujących się designem. Połowa grafików komputerowych zarabiała w 2010 roku poniżej 2 800 PLN brutto.

Jak wynika ww. raportu, najlepiej opłacanymi specjalistami IT byli ci pracujący w dużych, międzynarodowych firmach, działających w sektorach bankowym lub telekomunikacyjnym. Średnio zarobki w korporacjach były aż o połowę wyższe niż w małych firmach. Najgorzej opłacani byli natomiast pracownicy działów IT w sektorze publicznym.

Jak widać informatycy nie powinni mieć powodów do narzekań. Szczególnie, że, jak wynika z danych firmy doradczej PMR, polski rynek IT będzie nadal dynamicznie się rozwijał i to nawet w dwucyfrowym tempie.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry