Młodzi pracownicy najszybciej adaptują nowe technologie, ale jednocześnie to oni odczuwają wobec nich największe obawy. Jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl, aż 38% osób w wieku 18-24 lat obawia się, że sztuczna inteligencja może zagrozić ich sytuacji zawodowej – mimo że to właśnie ta grupa najczęściej korzysta z AI w pracy i najlepiej rozumie jej działanie. Ich wątpliwości nie dotyczą jednak tylko automatyzacji. Młodzi widzą w AI potężne narzędzie, ale nie są przekonani, czy jego rola w rekrutacji i budowaniu kariery jest w pełni etyczna. Czy sztuczna inteligencja to sprzymierzeniec, czy raczej rywal na rynku pracy?
Podsumowanie
• Młodzi pracownicy wykazują ambiwalentny stosunek do sztucznej inteligencji.
• 38% osób w wieku 18-24 lat obawia się zagrożeń związanych z AI.
• Mimo obaw, młodzi często korzystają z narzędzi AI w pracy.
• Wysoka świadomość technologii nie przekłada się na pełne zaufanie do jej zastosowań.
Młodzi obawiają się AI
Jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl, niemal jedna trzecia Polaków (32%) deklaruje obawy związane ze sztuczną inteligencją i jej wpływem na ich obecne miejsca pracy. Co ciekawe, to najmłodsi pracownicy wyrażają te obawy najczęściej – aż 38% osób w wieku 18-24 lat odczuwa zagrożenie wynikające z wpływu AI na ich sytuację zawodową. Wyniki badania Pracuj.pl doskonale oddają ambiwalentny stosunek młodych pracowników do sztucznej inteligencji – z jednej strony chętnie z niej korzystają i mają wysoką świadomość jej możliwości, z drugiej jednak obawiają się jej wpływu na swoją zawodową przyszłość.
Zrozumienie narzędzi AI
W tym miesiącu mieliśmy okazję obserwować młode pokolenie na żywo podczas Festiwalu Pracuj.pl, a nasze spostrzeżenia potwierdzają tę zależność. Młodzi uczestnicy wykazywali dużą biegłość w wykorzystywaniu AI, traktując ją jako naturalne narzędzie wspierające codzienną pracę. Jednocześnie podkreślali, jak istotny jest dla nich kontakt z drugim człowiekiem – zarówno w procesie rekrutacji, jak i w budowaniu relacji zawodowych. To pokazuje, że choć technologia stanowi dla nich cenne wsparcie, kluczowe decyzje i rozwój kariery wciąż chcą opierać na międzyludzkich interakcjach – komentuje Karolina Sapińska, liderka projektu Festiwal Pracuj.pl.
Ta sytuacja może wydawać się paradoksalna, ponieważ to właśnie najmłodsza grupa badanych najczęściej deklaruje, że miała okazję korzystać z takich rozwiązań i posiada na ich temat największą wiedzę. Aż 37% przedstawicieli pokolenia Z przyznaje, że zdarzyło im się używać sztucznej inteligencji w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. W grupie wiekowej 25-34 lata odsetek ten spada do 32%, wśród osób w wieku 45-54 lata wynosi 22%, a w najstarszej aktywnej zawodowo grupie badanych (55-65 lat) maleje do 15%.

Pokolenie Z deklaruje również największą wiedzę na temat narzędzi opartych na AI – 39% badanych z tej grupy deklaruje, że wie, czym jest promptowanie narzędzi sztucznej inteligencji. To duża różnica w porównaniu do ogółu badanych, wśród których taką wiedzę posiada 27% osób. Co więcej, 29% najmłodszych respondentów wskazuje, że dobrze orientuje się w promptowaniu i trenowaniu sztucznej inteligencji tak, aby jak najlepiej wspierała ich codzienną pracę. W pozostałych grupach wiekowych odsetek ten jest wyraźnie niższy.
Często to właśnie osoby, które najlepiej zgłębiły dane zjawisko, odczuwają wobec niego największe obawy. Znajomość narzędzi AI i doświadczenie w ich wykorzystywaniu w pracy nie zawsze przekładają się na poczucie bezpieczeństwa – wręcz przeciwnie, mogą uwrażliwiać na potencjalne ryzyka, takie jak automatyzacja zadań czy zmieniające się wymagania kompetencyjne. To naturalny mechanizm: im więcej wiemy, tym lepiej dostrzegamy możliwe konsekwencje.
AI pomocne, ale czy etyczne?
Wyniki badania dostarczają jeszcze więcej interesujących wniosków. Okazuje się, że młodzi pracownicy najlepiej spośród wszystkich badanych dostrzegają możliwości, jakie sztuczna inteligencja może im zaoferować – na przykład w procesach rekrutacyjnych. Ponad połowa (52%) przedstawicieli pokolenia Z zgadza się ze stwierdzeniem, że nowoczesne narzędzia, takie jak ChatGPT, mogą pomóc w przygotowaniu profesjonalnego CV. Dla porównania, wśród wszystkich badanych ten odsetek wynosi 45%. Młodzi częściej niż inne grupy wiekowe uważają również, że dzięki AI można szybciej dopasować CV do konkretnych ofert pracy.
Czy jednak chętnie skorzystaliby z AI do dopracowania swoich dokumentów aplikacyjnych? Niekoniecznie. Pokolenie Z częściej niż jakakolwiek inna grupa badanych uznaje takie praktyki za nieuczciwe. Aż 47% osób w wieku 18-24 lat ma wątpliwości natury etycznej dotyczące korzystania ze sztucznej inteligencji przez kandydatów w procesie rekrutacyjnym. Młodzi pracownicy dostrzegają potencjał AI w rekrutacji, ale nie zawsze są gotowi korzystać z niej przy tworzeniu własnych CV.
To interesujące zjawisko, które pokazuje, że świadomość technologii nie oznacza automatycznej akceptacji jej zastosowań – szczególnie, gdy w grę wchodzą kwestie autentyczności i zaufania. Kluczowe jest więc projektowanie rozwiązań, które nie tylko automatyzują, ale także wzmacniają poczucie kontroli i komfortu użytkowników.
Wpisy promowane
- Nowoczesna strona internetowa – najważniejsze narzędzie rozwoju lokalnego biznesuW dzisiejszych czasach brak profesjonalnej strony internetowej jest jak nieistnienie w oczach współczesnych klientów. Dla lokalnych przedsiębiorców odpowiednio zaprojektowana witryna ...
- Długopisy plastikowe i metalowe z nadrukiem – czy warto wykorzystać je w kampanii promocyjnej firmy?Długopisy plastikowe i metalowe to jedne z popularniejszych gadżetów reklamowych – są niedrogie, praktyczne i mają ogromny potencjał marketingowy. Można ...
Zobacz ofertę Wpisów promowanych.
Wydarzenia
15.05.2025 Javeloper 2025 (online)
20.05.2025 - 21.05.2025 E-Commerce Connect
21.05.2025 - 22.05.2025 V FORUM LOYALTY PLANET 360°
21.05.2025 VII Kongres MIT Sloan Management Review Polska
04.06.2025 - 05.06.2025 VI FORUM DIGITAL EVOLUTION FOR PHARMA & MEDICAL
30.06.2025 - 01.07.2025 Code Europe
Nie widzisz swojego wydarzenia? Skontaktuj się z nami!