Internetowa piaskownica – bezpieczeństwo dzieci online

Opublikowano: 3 stycznia 2010. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Kaspersky Lab Polska na VirusList.pl opublikował nowy artykuł pt.: Internetowa piaskownica – bezpieczeństwo dzieci online. Tekst autorstwa Macieja Ziarka, analityka zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, ma na celu skupienie uwagi na problemie, który ciągle jest marginalizowany – kwestii odpowiedniego zabezpieczenia stanowiska komputerowego dziecka nie tylko przed wirusami i tradycyjnymi zagrożeniami, ale także spamem skierowanym do najmłodszych, treściami wulgarnymi i niecenzuralnymi.

Autor artykułu porusza problemy, takie jak gry online, spam kierowany do dzieci, strony internetowe zawierające treści nieodpowiednie dla osób nieletnich a także to, w jaki sposób najmłodsi użytkownicy komputerów korzystają z Internetu.

Coraz częściej Internauci uświadamiają sobie, że są podatni na różnego typu ataki i próby manipulacji. Niestety jeszcze stosunkowo mała część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, że zagrożeń czyhających na dzieci jest wiele więcej. Nie wszystko, co oczywiste i racjonalne dla dorosłego, musi być takie dla najmłodszych. Nie wystarczy instalacja programu antywirusowego – w ten sposób zabezpieczamy raczej zasoby komputera a nie dziecko. Należy rozważyć kompleksową ochronę komputera typu Internet Security, zawierającą m.in. moduł kontroli rodzicielskiej. Niezależnie jednak od tego, co zainstalujemy i na jaki typ ochrony się zdecydujemy – nic nie zastąpi rozsądku i świadomości. W Internecie bardziej niż gdziekolwiek indziej trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy bowiem nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie. – mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska.

Pełny artykuł jest dostępny w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=574.

Tomasz UchańskiInternetowa piaskownica – bezpieczeństwo dzieci online

Podziel się!

O autorze

tomasz.uchanski