iPhone – nowa era w reklamie

Opublikowano: 18 sierpnia 2008. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , ,

Polska premiera iPhone’a 3G już 22 sierpnia. Urządzenie to zrewolucjonizowało rynek sprzętu mobilnego. A już wkrótce radykalnie zmieni sytuację w światowych trendach marketingowych.
Dostrzegła to firma Greystripe, amerykański producent aplikacji do urządzeń przenośnych, która rozpoczyna dystrybucję swoich produktów dla iPhone’a. Od dwóch lat Greystripe dostarcza bezpłatnie „mobilne” programy i gry, umożliwiając zamieszczanie w nich reklam. I to właśnie darmowe, sponsorowane oprogramowanie będzie w najbliższym czasie motorem napędowym rynku mobilnych gadżetów oraz globalnego marketingu.

Gigantyczna popularność iPhone’a i jego możliwości rozrywkowe, sprawiają, że reklama w urządzeniach przenośnych jest u progu nowej ery. W 2007 roku sprzedano 3,7 mln sztuk iPhone’a. Według analityków w tym roku może być ich 15 mln. – Specjaliści od marketingu dostali nowe narzędzie o wielkim zasięgu. W ciągu trzech dni od lipcowej premiery iPhone’a pobrano na to urządzenie aż 11 milionów aplikacji – mówi Jacek Jankowski z firmy AdAction, producenta oprogramowania dla urządzeń mobilnych. – Co więcej, badania pokazują, że reklama mobilna jest skuteczniejsza od tej tradycyjnej, znanej z sieci www – dodaje.

Wspomniana firma Greystripe opublikowała dane, mówiące że aż 10 % użytkowników gier mobilnych klika w umieszczone w nich reklamy. Biorąc pod uwagę, że klikalność tradycyjnych reklam online jest pięciokrotnie niższa, otwiera się niezwykły rynek dla marketerów.

Według brytyjskiej firmy badawczej Screen Digest, branża gier mobilnych osiągnie do 2012 roku obroty rzędu 3,4 miliarda dolarów. Z kolei serwis eMarketer wskazuje, że wydatki na marketing w telefonach komórkowych wyniosą w tym samym czasie 19 miliardów dolarów.

– W Polsce jest prawie 42 mln aktywnych kart SIM. To wielki, niewykorzystany potencjał marketingowy. Tylko kilka procent rodzimych firm zdaje sobie z tego sprawę. Sądzę jednak, że zmieni to fala popularności iPhone’a, która dociera do Polski  – mówi Jacek Jankowski z AdAction.

Zobacz też: Polska premiera iPhone3G

Hanna LaskowskaiPhone – nowa era w reklamie

Podziel się!

O autorze

hania