Jak napisać CV

Jak napisać CV

Zanim napiszesz CV, skorzystaj z naszych porad. Zwiększysz szanse, że spośród wielu aplikacji pracodawca do kolejnego etapu selekcji wybierze właśnie twoją.

Pisz CV w punktach

To najważniejszy, pierwszy element pisania CV. Redagujemy je punktami a nie ciągłym tekstem, tak jak list. Punkty formujemy w trzeciej osobie (a więc „ukończył studia” a nie „ukończyłem studia”). Jeśli nie masz zbyt długiego doświadczenia zawodowego, na pierwszym miejscu umieść swoje wykształcenie. Sugerujemy przeciwieństwo chronologii: najpierw opisz studia, potem szkołę średnią.

Dopiero w kolejnej części opisz swoje doświadczenie zawodowe i pozazawodowe (np. koła naukowe, organizacje sportowe), dalej umiejętności i ukończone kursy. Skorzystaj z przykładów przedstawionych obok.

Życiorys powinien zawierać krótkie wypowiedzi, jasny i zrozumiały język, precyzyjne sformułowania. Wygibasy stylistyczne i paranaukowe słownictwo raczej zniechęcą.

Zaakcentuj najważniejsze

Pamiętaj, że przeciętny konsultant w firmie doradztwa personalnego na wstępne przejrzenie twojej aplikacji poświęca ok. 20-30 sekund. Dziennie przegląda on dziesiątki dokumentów. Dlatego, jeśli twój życiorys zawiera wiele informacji, wytłuść najważniejsze albo napisz je podkreśloną czcionką. W ten sposób zwrócisz uwagę pracodawcy na to, co go najbardziej interesuje.

Przeczytaj ogłoszenie, na które odpowiadasz, i zastanów się, na czym firmie najbardziej zależy. Wytłuść te swoje atuty, które zbieżne są do oczekiwań pracodawcy. Szuka on przecież osób, które idealnie odpowiadają jego wymogom.

Szczególnie ważne jest, by podkreślać te atuty, które są dla pracodawcy istotne, ale w życiorysie piszemy je na końcu dokumentu (np. ukończone kursy czy zainteresowania). Czasem może się bowiem zdarzyć, że pierwsza część dokumentu będzie nieatrakcyjna dla firmy i rekrutująca osoba nawet nie dojdzie do końca CV. Na pewno przeczyta jednak wytłuszczone fragmenty.

Nie kłam

Podkreślaj swoje zalety, ale nie kłam. Większość szefów personalnych wie, że kandydaci lubią napisać „biegły angielski” gdy znają go ledwie dobrze. Osoba rekrutująca nie omieszka tego sprawdzić.

Edytuj na komputerze

CV należy pisać na komputerze i wydrukować na białym, czystym papierze (na pewno w grę nie wchodzi kolorowy papier listowy). Jedyny wyjątek to życiorysy do francuskich firm – czasem wymagają ręcznego pisania (to oznacza, że lubią oceniać po charakterze pisma, zatrudniają do tego wyspecjalizowaną osobę).

Zmieść się na stronie

CV młodego człowieka nie powinno być dłuższe, niż jedna strona A4, ale też nie powinno być krótsze niż dwie trzecie strony. Może się jednak zdarzyć, że masz bardzo mało danych, które warto zawrzeć w CV. Zadbaj wtedy o atrakcyjną formę graficzną tego dokumentu, co w pewnym stopniu zrekompensuje braki merytoryczne. Poza tym duża czcionka głównych punktów, podkreślenia, więcej przestrzeni między liniami (tzw. interlinia) pozwolą Ci wizualnie powiększyć twój życiorys. Nie będzie on wyglądał tak ubogo.

Jeśli jednak życiorys przekracza jedną stronę a na drugiej ma pozostać tylko jedna linijka, lepiej trochę pomanipulować grafiką, by jednak wszystko zawrzeć na jednej kartce. Można np. zmienić czcionkę z Arial na Times New Roman, która zajmuje nieco mniej miejsca. Można stosować mniejsze lub większe interlinie, marginesy wokół strony, inną czcionką pisać tytuły poszczególnych części życiorysu. Wreszcie, zamiast pisać adres w kilku liniach, jedna pod drugą, można pisać go w jednej linii, stosując przecinki.

Napisz co lubisz

Jeśli masz ciekawe, nietypowe zainteresowania, albo hobby związane z pracą zawodową, którą będziesz wykonywać, opisz to w CV. Wielu pracodawców wyżej ceni osoby, które mają ciekawe zainteresowania. Uważają je za bardziej dojrzałe, stale rozwijające się intelektualnie i nie leniwe (hobby zwykle wymaga odrobiny wysiłku).

Wyjaśnij niezrozumiałe

Jeśli otrzymywałeś podczas studiów szczególnie cenne nagrody, które jednak nie są znane i prestiżowe poza środowiskiem akademickim, wyjaśnij w CV, dlaczego są tak wyjątkowe. Podobnie – jeśli skończyłeś np. nietypową, ale nie znaną szeroko klasę w liceum. Nie każdy pracodawca będzie np. wiedział, co oznacza stypendium MEN.

Dodaj fotografię

Jeśli pracodawca oczekuje wklejenia do CV fotografii, najlepiej jest ją doszyć zszywaczem, ew. dokleić (jest to bardziej trwałe niż spinacz biurowy). Jednak postaraj się to zrobić estetycznie (klej, który nie brudzi, zszywki spinacza, które nie gną kartki itp.). Fotografię doklej do górnego prawego rogu CV. Możesz ją też zeskanować i wydrukować, ale tylko pod warunkiem, że masz dobrej jakości kolorową drukarkę. Jeśli masz dołączyć zdjęcie, które jest niskiej jakości, lepiej nie dołączać go wcale.

5 najczęstszych błędów powtarzających się w Cv to:
1. Niedostosowanie Cv do specyfiki konkretnej firmy i stanowiska, wysyłanie wszędzie tego samego.
2. Błędy w nazwach, błędy literowe, pomyłki dat itp.
3. Brak adnotacji pozwalającej na przetwarzanie danych osobowych
4. Przesadzanie w opisie swoich zalet lub – równie często – nadmierna, niepotrzebna skromność
5. kopiowanie Cv, które znalazło się w poradnikach dla szukających pracy, brak inwencji

Co sądzą o tym specjaliści „

Albert Binda, partner w firmie doradztwa personalnego Del Piero:
Jeśli chcesz, żeby Twoje CV zostało zauważone pośród dziesiątek innych, nadaj mu atrakcyjną szatę graficzną (podkreślenia najważniejszych elementów, ładna czcionka, zeskanowane eleganckie zdjęcie. Napisz też o wszystkim, co wyróżnia cię w tłumie i zapada w pamięć. Jeśli wszedłeś na Mount Evererst, pochwal się tym. Po pierwsze pokazuje to twoją zaletę – pracowitość, samozaparcie. Po drugie, takie coś pozostanie w pamięci rekrutującego.

Lilianna Kurzydłowska, Konsultant firmy doradztwa personalnego HRK:
CV musi być przejrzyste i schludne. Jeśli nie staramy się o pracę w agencji reklamowej, nie radzę niestandardowych form CV. Taki dokument może i faktycznie zapadnie w czyjąś pamięć. Ale zwykle poszukujemy osoby, która szybko zaadaptuje się do standardów firmy czy zespołu, a niekoniecznie superkreatywnego i niestandardowego yuppiesa. Jeżeli zaś chcemy zainteresować, warto uwypuklić specjalizacje, temat pracy magisterskiej czy ocenę ze studiów – jeżeli mamy, czym się pochwalić. Warto również w CV napisać o praktykach czy pracach wakacyjnych, nawet takich, których nie jesteśmy w stanie udokumentować. Można przygotować również rubrykę Umiejętności i Mocne strony, w których wypunktujemy, co możemy zaoferować swojemu pracodawcy. W CV można dopisać dodatkowe szkolenia czy kursy, których się podjęliśmy, czy certyfikaty, które zdobyliśmy.

Kliknij aby zobaczyć przykład CV

Pracuj.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top