Jak przebiega badanie due diligence spółki? Kiedy warto wykonać audyt due diligence?

Due diligence to badanie mające na celu szczegółowe i niezależne oszacowanie ryzyka związanego z przyszłą inwestycją. Przedsiębiorstwa, które planują zakup lub sprzedaży akcji bądź całej spółki coraz częściej decydują się na dokonanie takiej analizy.

Nic dziwnego, bo zwiększa ono zaufanie potencjalnych inwestorów, pokazując w szczegółowym raporcie, potencjalne ryzyko straty. Zobacz, co to jest badanie due diligence spółki i jakie może mieć kierunku.

Jak przebiega badanie due diligence spółki? Kiedy warto wykonać audyt due diligence? 1

Analiza due diligence — co to jest?

Pojęcie due diligence wywodzi się z amerykańskiej wykładni prawa cywilnego i oznacza szczególną uważność.

Badania due diligence mają na celu wnikliwą analizę wielu płaszczyzn przedsiębiorstwa.

Rodzaje due diligence

Pośród analiz due diligence, które dotyczyć mogą tak naprawdę każdego obszaru; od analizy prawnej, po analizę gruntu działki, w przypadku firm najważniejsze będzie oszacowanie ryzyka finansowego.

Due diligence finansowe, czyli audyt finansowy

Każdy potencjalny inwestor będzie w pierwszej kolejności zainteresowany audytem finansowym firmy, w którą będzie chciał zainwestować.

Due diligence finansowe to inaczej raport zysków i strat, stanu finansów spółki z o.o. Jej zadłużenia oraz sytuacji podatkowej. Rodzaje due diligence w tym zakresie mogą być bardzo szczegółowe. Badanie umożliwia także poznanie decyzji podatkowych podejmowanych przez właścicieli firmy.

Badanie due diligence prawne

Kolejnym aspektem ważnym dla wspólników jest ocena przedsiębiorstwa pod kątem prawnym.

Badania due diligence prawne ma na celu sprawdzenie, czy dokumenty w spółce zgadzają się ze stanem faktycznym działań spółki, a także czy są zgodne z prawem.

Audyt due diligence kadr, czyli analiza zarządzania kapitałem ludzkim

Nie mniej ważnym badaniem due diligence jest sprawdzenie kapitału ludzkiego spółki.

Inwestorów może najbardziej interesować w tym zakresie badanie dotyczące wydajności pracowników oraz fakt, czy zatrudnieni są na warunkach zgodnych z prawem.

Vendor Due Diligence

To enigmatyczne pojęcie wiąże się z badaniem due diligence w zakresie trafności, celu i słuszności decyzji, jeśli chodzi o sprzedaż lub kupno przedsiębiorstwa.

Audyt technologiczny

Jeśli spółka z o.o. zajmuje się produkcją, to badanie due diligence technologiczne będzie miało oszacować cały proces technologii używanej w firmie.

Inwestora będą interesowały przyszłe straty i zyski, a także, czy technologia ma szansę rozwoju.

Due diligence środowiskowy

Określenie specyfiki funkcjonowania przedsiębiorstwa to nie mniej ważny temat. Due diligence tego typu ma na celu oszacowanie, czy dane przedsiębiorstwo ma potencjał.

Analiza aspektów psychologicznych

Analiza due diligence może także dotyczyć aspektów psychologicznych i postaw moralnych pracowników, a także kadry zarządzającej.

Jeśli prowadzić firmę to taką, która ma świetny zespół osób zarządzających. Due diligence psychologiczne pozwala określić, jakie nastroje panują w firmie, a tym samym wykaże, czy potrzebne są zmiany procedur.

Inne audyty due diligence przy sprzedaży przedsiębiorstwa

Analizę due diligence zleca się nie tylko podczas fuzji, czy w wyniku połączenia spółek kapitałowych.

Due diligence może obejmować badania konkurencji, analizę due diligence zleca się także przy chęci inwestycji w działki, czy budynki. Analiza due diligence ma szerokie zastosowanie.

Jak się robi due diligence?

Analiza due diligence musi być przeprowadzona przez niezależną kancelarię, bo tylko wtedy będzie uznana za wiążącą i obiektywną.

Kancelaria prawna, która wykonuje audyty due diligence, w pierwszej kolejności określi cele przedsiębiorcy, by zaproponować, które obszary będą wymagały szczegółowej kontroli.

Następnie prawnicy poproszą o dostęp do wszystkich dokumentów spółki i rozpoczną etap analizy, zwieńczony szczegółowymi raportami.

Kto przeprowadza due diligence w spółce z o.o.?

Bez względu na rodzaj przedsiębiorstwa, analiza due diligence przeprowadzana jest przez niezależnych audytorów finansowych.

W jakim celu przeprowadza się proces due diligence?

Jeśli planujesz sprzedać spółkę kapitałową, to analizy due diligence będą potwierdzeniem kondycji przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim pozwolą przyszłym inwestorom oszacować, czy warto zainwestować w Twoją firmę.

Due diligence jest przydatne w przypadku szukania przez firmę zewnętrznych inwestorów

Jeśli masz startup i szukasz inwestorów, to przedstawienie badania due diligence będzie podstawą wyceny wartości przedsiębiorstwa i złożoności procesów biznesowych.

Z perspektywy analitycznej przyjętej przez inwestorów, to badanie będzie jednym z podstawowych dokumentów, jakie okażesz podczas spotkania.

Due diligence jest podstawą podczas połączenia spółek kapitałowych

Pomyślne przeprowadzenie transakcji połączenia spółek kapitałowych także wymaga przeprowadzenia analiza due diligence.

Ile trwa due diligence?

Audyt due diligence może trwać od kilku tygodni, do kilku miesięcy. Wszystko uzależnione jest od wielkości przedsiębiorstwa i czasu, w jakim ono działa na rynku.

Co zawiera raport due diligence?

Raport analizy zawiera wszystkie potrzebne wzmianki, zgodnie z kierunkiem samego badania. Profity, straty, a także ryzyko — czyli ocenę stanu faktycznego formy przedsiębiorstwa na przyszłość.

Due diligence to oszacowanie ryzyka związanego ze sprzedażą/kupnem spółki z o.o.

Jeśli zależy Ci na prostej sprzedaży spółki, to w dokumentach, które obejrzy przyszły inwestor, nie może zabraknąć audytu due diligence.

Nasze biuro zajmuje się przeprowadzaniem badania we wielu obszarach. Nasz zespół chętnie dokona stosownych analiz, ale najpierw skontaktuj się z nami.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top