Język Indian Cherokee 57 językiem w Gmailu

Firma Google powiadomiła, że dodała język Indian Cherokee jako 57 język, w którym można obsługiwać skrzynkę pocztową Gmail. Jest to pierwszy przypadek, kiedy rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej będą mieli możliwość obsługi Gmaila w ich własnym języku.

Pomysł na wersję Gmaila w języku Cherokee przyszedł w trakcie wspólnej podróży Craiga Corneliusa, jednego z inżynierów Google, wraz z Vincem Blackfoxem, członkiem plemienia Cherokee. Podczas rozmów doszli oni do wniosku, że warto wspomóc społeczność Cherokee w kultywowaniu i rozpowszechnieniu ich języka.

Język Cherokee odchodzi w zapomnienie, gdyż coraz mniej osób posługuje się nim zarówno w mowie jak i w piśmie. Wśród członków plemienia nikt poniżej 40 roku życia nie komunikuje się nim na co dzień.

Projekt był dość skomplikowany, ponieważ język Cherokee wykorzystuje unikalny alfabet, stworzony w 1821 przez jednego z członków plemienia. Dodatkowo trzeba było znaleźć odpowiedniki takich słów jak np. „spam” (Ꭴ Ᏺ Ꭲ). Społeczność Cherokee ma nadzieję, że dzięki tym zabiegom da się zachować wśród młodych Indian korzystających z internetu umiejętność posługiwania się swoim językiem.

Poniżej przedstawiamy wersję Gmaila w języku Cherokee:

Język Indian Cherokee 57 językiem w Gmailu 1

 

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry