Kampania społeczna Amnesty International i TBWA

10 sierpnia br., o godzinie 11.00 w samym sercu Warszawy (róg Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich) ruszy niecodzienna kampania społeczna zwracająca uwagę na problemy więźniów sumienia przygotowana przez Amnesty Internationali TBWA.
Celem kampanii „Pisz, dopóki nie uwolnisz wszystkich”, jest uświadomienie opinii publicznej,że problem więźniów sumienia, czyli osób więzionych z powodu swojej tożsamości lub przekonań, w dalszym ciągu występuje na dużą skalę na świecie.

W najbliższy piątek na rogu Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich (pod Cepelią) odbędzie się akcja ambientowa, podczas której Amnesty będzie zachęcać do podpisania apeli o uwolnienie 4 więźniów sumienia przetrzymywanych w więzieniach na Białorusi, Zimbabwe, Chinach i Wietnamie.

Na chodniku zostaną umieszczone specjalne naklejki obrazujące dramatyczną sytuację więźniów sumienia, przetrzymywanych w klaustrofobicznych pomieszczeniach. Przybyli na miejsce członkowie Amnesty opowiedzą szerzej na temat sytuacji osób, o których wolność zabiega organizacja,
a także, w jaki sposób można pomóc – pisząc list do władz państwa, w których więzieni są ci ludzie.

„Poprzez działanie chcemy uświadomić Polakom, że problem więźniów sumienia – mimo upływu 45 lat naszej walki o poprawę ich sytuacji – wciąż występuje na dużą skalę w wielu krajach – komentuje Kaja Kulesza, rzeczniczka prasowa Amnesty International – Chcieliśmy jednocześnie pokazać, że sytuacja więźniów sumienia nie jest bez wyjścia i każdy z nas, za pośrednictwem wysłanego listu, może pomóc osobie na drugim końcu świata. Mamy dowody, że taki gest przynosi konkretny efekt – wolność ludzi. Docierają do nas informacje zwrotne o skuteczności takich akcji.”

Działania happeningowe wspiera kampania medialna przygotowana na nośnikach outdoorowych: plakaty w citylightach na terenie Warszawy i Krakowa, a także banery internetowe przekierowujące do stron Amnesty International www.amnesty.org.pl/pisz.

Kolejnym etapem działań będzie reklama prasowa odwołująca się do wizerunków przywódców państw, w których łamie się prawa człowieka, m.in. Roberta Mugabe, Kim Jong IIa. Zaplanowano również intensywną komunikację public relations.

Na specjalnej stronie www.amnesty.org.plpisz znajdują się opisy sylwetek
4 więźniów sumienia, o których uwolnienie zabiega organizacja. Można tam podpisać apel elektroniczny do władz danego kraju, domagający się uwolnienia a także pobrać treść listu do wysłania pocztą. Amnesty International zapewnia, że trafią do właściwych adresatów.

„Na całym świecie ludzie wciąż są więzieni za przekonania, korzystanie z wolności wyrażania swoich poglądów, swobody zgromadzenia i zrzeszania się – opowiada Robert Krzysztoń koordynator Sekcji Dalekiego Wschodu Instytutu im. I.J. Paderewskiego – Wciąż jest wiele krajów, w których za krytykę władzy czy publikowanie informacji o braku poszanowania praw obywateli można trafić do więzienia lub paść ofiarą innych form represji. Rok 2006 był rokiem największego wybuchu wolnościowego Wietnamczyków od czasu, kiedy kraj znalazł się pod dyktaturą partii komunistycznej. Teraz władze tłumią bezwzględnie wszelkie ogniska buntu: demokratyczny Ruch 8406, Wolne Związki Zawodowe, ale także związki wyznaniowe i wszelkie podmioty rodzącego się społeczeństwa obywatelskiego, na pozór całkiem „apolityczne”. Odbywają się wciąż grupowe procesy działaczy opozycji, wiele osób więzionych jest bez postawienia zarzutów i wyroku, bardzo wielu ludzi, zaangażowanych w proces odzyskiwania wolności `zaginęło`. Terror szaleje, jak w pierwszych latach dyktatury.”

Amnesty International konsekwentnie i skutecznie walczy za pośrednictwem listów
o uwolnienie osób. Aktualna kampania jest przygotowaniem do grudniowego Maratonu Pisania Listów, którym co roku organizacja stara się zaapelować o wolność osób przetrzymywanych i więzionych za przekonania.
„Dotychczas, spośród 12 osób, o które walczyliśmy w ubiegłorocznym Maratonie
– przytacza Kaja Kulesza, rzeczniczka prasowa Amnesty International
– nasze żądania zostały spełnione  w stosunku do sześciu osób, a sytuacja kolejnej uległa poprawie.”

Informacje dotyczące więźniów sumienia publikowane są w formie tzw. Pilnych Akcji czyli apeli o wysyłanie listów do władz państwowych, zwracających uwagę na łamanie praw człowieka wobec konkretnej, opisanej w apelu, osoby i wzywających do zaprzestania represji wobec niej.

„Mamy nadzieję, ze dzięki tej kampanii – mówi mówi Malina Wieczorek, Non Profit & Art Promotion Director TBWATelescope – uda się zachęcić Polaków do regularnego pisania listów w obronie więźniów sumienia i przekonać ich, że warto, wraz z Amnesty, walczyć o nasze wspólne prawa – prawa człowieka.”

Kreację kampanii opracowała agencja TBWA, partnerem jest Krajowe Centrum Kompetencji (www.kck.pl), a jej pomysłodawcą i realizatorem Amnesty International. Kampania potrwa do końca października 2007 r.

www.amnesty.org.pl/pisz

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top