Linux dla każdego: openSUSE 10.3 gotowe do pobrania

Novell udostępnił dzisiaj openSUSE 10.3 – nową wersję systemu Linux wraz z zestawem aplikacji użytkowych, przygotowaną przez społeczność open source. Oprogramowanie jest dostępne bezpłatnie. OpenSUSE 10.3 zawiera wszystko co jest potrzebne do rozpoczęcia przygody z systemem Linux. Użytkownicy obeznani już z Windows docenią wbudowane w openSUSE 10.3 nowe możliwości konfiguracji obsługi na jednym komputerze systemów Linux i Windows (tzw. dual-boot), ulepszony interfejs do pracy z systemem, kompatybilność najnowszej wersji pakietu biurowego OpenOffice z formatem dokumentów Microsoft Office, a także rozbudowane wsparcie w obsłudze multimediów.
„Społeczność skupiona wokół openSUSE pomogła po raz kolejny w przygotowaniu nowej wersji systemu, atrakcyjnej i pełnej innowacji, która może spodobać się szerokiemu gronu użytkowników komputerów”, stwierdził Andreas Jaeger, dyrektor projektu openSUSE. „openSUSE 10.3 to bardzo stabilny i jedyny w swoim rodzaju system operacyjny oparty Linuksie, z nowym jądrem w wersji 2.6.22, zawierający bogaty zestaw najnowszych aplikacji ze świata open source do obsługi desktopu, serwera, a nawet do tworzenia własnych aplikacji.”

OpenSUSE 10.3 zawiera najnowsze wersje środowisk graficznych GNOME i KDE, w tym opracowywane jeszcze KDE w wersji 4. Zintegrowany z systemem pakiet aplikacji biurowych OpenOffice.org 2.3 ułatwia współdzielenie dokumentów z użytkownikami Microsoft Office, najnowsza wersja narzędzia AppArmor skuteczniej zabezpiecza sam system i zawarte w nim aplikacje przed atakami, wirusami czy złośliwym oprogramowaniem. OpenSUSE 10.3 od razu po instalacji obsługuje pliki muzyczne MP3 w aplikacjach Banshee i Amarok, które są podstawowymi odtwarzaczami multimediów w openSUSE. Ponieważ openSUSE 10.3 skierowane jest także do zaawansowanych użytkowników, zawiera najnowsze wersje narzędzi do tworzenia aplikacji, oprogramowanie do uruchamiania domowej sieci, obsługi serwera Web, a nawet do wirtualizacji opartej na Xen 3.1 i VirtualBox 1.5.

openSUSE 10.3 to pierwsza na rynku dystrybucja systemu Linux w pełni obsługująca mechanizm uproszczonej instalacji („1-Click Install”), co ułatwia doinstalowanie nowego oprogramowania znajdującego się w repozytoriach openSUSE Build Service (http://build.opensuse.org). Mechanizm ten został stworzony przez jednego z członków społeczności openSUSE, co pokazuje zarazem, jak dużą wartość dla dystrybucji stanowi społeczność tworzona przez deweloperów, testerów, pisarzy, tłumaczy, twórców i użytkowników.

Oprogramowanie openSUSE 10.3 zostało stworzone w całości w ramach projektu openSUSE, inicjatywy społecznościowej sponsorowanej przez firmę Novell, której celem jest upowszechnianie korzystania z systemu Linux. W projekcie openSUSE uczestniczy ponad 54,000 zarejestrowanych członków.

OpenSUSE 10.3 można pobrać bezpłatnie ze strony www.opensuse.org. Pudełkowa wersja dostępna jest w sklepie internetowym www.shopnovell.com w cenie 51.68 euro. Zawiera ona płytę DVD z tym samym oprogramowaniem, które można pobrać z Internetu, z możliwością instalowania na komputerach 32- i 64-bit. Dodatkowa płyta DVD oferuje bogaty zestaw programów uzupełniających. Dołączony jest także podręcznik oraz 90-dniowa pomoc techniczna związana z instalacją pakietu.

www.opensuse.org

www.novell.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry