Microsoft: 15 urodziny Internet Explorera

Mija 15 lat od wprowadzenia przez Microsoft pierwszej wersji przeglądarki Internet Explorer. Aplikacja zadebiutowała 16 sierpnia 1995 roku, stając się na długie lata synonimem tego typu technologii.

Internet Explorer jest jednym z najpopularniejszych produktów firmy Microsoft. I choć dziś jej konkurenci są coraz silniejsi to według danych z czerwca, Internet Explorer stanowił pierwszy wybór dla 60,32 proc. internautów.

Microsoft wprowadzając wersję 1.0 Internet Explorera oparł ją na kodzie Mosaic, licencjonowanym przez firmę Spyglass i rozpowszechniał ją w dwóch pakietach – przeznaczonym do sprzedaży detalicznej w Microsoft Plus! jako dodatek do Windows 95 oraz jednocześnie w wersji OEM dla Windows 95. Kolejna wersja (2.0) została wydana również dla komputerów Macintosh i wprowadziła między innymi ciasteczka, SSL i potrafiła rozpoznawać polskie znaki.

Microsoft: 15 urodziny Internet Explorera 1
Internet Explorer 1

Internet Explorer w wersji 3.0 dostarczał pocztę Internet Mail oraz książkę adresową, a także obsługiwał kaskadowe arkusze stylów (CSS) i język Java. Kolejna wersja obsługiwała już XML, pozwalała automatycznie aktualizować informacje na stronach internetowych oraz była zintegrowana z pocztą Outlook Express. Piąta wersja Internet Explorera, obsługiwana przez Windows 2000 oraz wersja 6.0 na Windows XP zawierały ulepszone rozwiązania w zakresie ochrony prywatności i zabezpieczenia ochrony użytkowników, takie jak m.in. pop-up bloker, add-on oraz narzędzia, które pozwalają na usuwanie historii wyszukiwań. IE6 jest również jedną z najmniej udanych wersji, budzących liczne kontrowersje – głównie ze względu na problemy związane z bezpieczeństwem użytkowników (choć wciąż jest szeroko wykorzystywana).

Obecnie Microsoft przygotowuje się do wprowadzenia najnowszej wersji przeglądarki – Internet Explorer 9, której premiera ma odbyć się we wrześniu. „Dziewiątka” ma nowy silnik JavaScript (Chakra), który ma lepiej współpracować z procesorami wielordzeniowymi, poszerzone wsparcie dla HTML 5 i większą zgodność z obecnymi standardami W3C. Internet Explorer 9 ma być też szybszy niż jego poprzednicy, między innymi dzięki wykorzystaniu procesora graficznego do obsługi materiałów multimedialnych.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top