Microsoft: dobre wyniki Windows i Office; kiepskie działu online

Opublikowano: 29 października 2010. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Firma Microsoft ogłosiła wczoraj wyniki za pierwszy kwartał nowego roku fiskalnego. Przychód firmy wzrósł o 25 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, a zysk netto – o 51 proc. Gorsze wyniki zanotowano w kategorii online.

Zysk operacyjny oraz zysk netto w pierwszym kwartale fiskalnym firmy wyniosły odpowiednio 7,12 mld oraz 5,41 mld dolarów (o 59 i 51 proc. więcej niż w podobnym samym okresie rok wcześniej). Przychód Microsoftu osiągnął poziom 16,2 mld dolarów – to wzrost o 25 proc.

Microsoft: dobre wyniki Windows i Office; kiepskie działu online 1Najważniejszymi źródłami dochodów korporacji była sprzedać oprogramowania Windows 7 i pakietu Office. Choć Windows XP wciąż pozostaje najpopularniejszym system Microsoftu to od premiery „siódemki” stracił aż 10,45 proc. udziałów w rynku systemów operacyjnych. Windows 7 jest natomiast wykorzystywany obecnie przez 19 proc. klientów Microsoftu (sprzedano 240 mln kopii systemu od chwili premiery). Office 2010 zapewnił natomiast wzrost przychodu na poziomie 15 proc.

Dobrym wynikiem pochwalić może się również dział wirtualnej rozrywki. Sprzedaż konsoli Xbox 360 wzrosła o 38 proc.

To był wyjątkowy kwartał, łączący pewny wzrost w dziale korporacyjnym z silnym popytem konsumenckim na Office 2010, Windows 7 oraz konsole Xbox 360 i gry. Nasza zdolność do powiększania przychodów i kontroli kosztów pozwoliła osiągnąć kolejny kwartał bezpiecznego wzrostu – powiedział Peter Klein, dyrektor finansowy Microsoftu.

Gorsze wyniki firma zanotowała w kategorii biznesu online, w którym uwzględniono Bing. Wyszukiwarka nie zapewnia jednak tak wysokich zysków by sprawić by cała kategoria wyszła poza ogromną stratę 560 mln dolarów (477 mln straty w analogicznym okresie poprzedniego roku).

Microsoft przygotowuje kolejne rozwiązania, którymi chce walczyć o zapewnienie pozycji technologicznego numeru jeden: jest już wersja testowa przeglądarki Internet Explorer 9, na rynek wchodzi system mobilny Windows Phone 7, trwają prace nad kolejną edycją Windowsa. Wydaje się jednak, że firma powinna przemyśleć swoją strategię online – bo to właśnie ta kategoria odgrywać będzie coraz ważniejszą rolę.

Przypomnijmy także , że w połowie października swoje wyniki finansowe zaprezentowała firma Apple.

Dawid ZarazińskiMicrosoft: dobre wyniki Windows i Office; kiepskie działu online

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.