Microsoft jednym z głównych partnerów… Linuxa

Microsoft poprzez opracowywanie Hyper-V stał się w ostatnim okresie jedną z głównych firm pracujących nad jądrem Linuxa.

Microsoft jednym z głównych partnerów... Linuxa 1Linux Foundation opublikowała raport dotyczący prac nad jądrem Linuxa od wersji 2.6.36 do 3.2. Pierwsze miejsca wśród firm współpracujących zajmują potentaci na rynku IT: Red Hat, Intel, Novell, IBM, Texas Instruments, Broadcom, Nokia, Samsung, Oracle i Google. Jednak zaskoczeniem jest pojawienie się na tej liście głównego konkurenta dla Linuxa, czyli firmy Microsoft.

Prace Microsoftu nad jądrem Linuxa związane są z Hyper-V, wirtualnym środowiskiem pracującym m.in. w Windows Server. Dzięki Hyper-V można uruchomić Red Hat Linux Enterprise lub Suse Linux Enterprise w obrębie systemu Windows Server 2008.

Microsoft przyczynił się do dokonania 688 zmian w jądrze co stanowi około 1 proc. wszystkich poprawek kernela. Jednak jak zauważa Jon Corbet, współautor raportu, szczytowy moment współpracy Microsoftu miał miejsce podczas zeszłorocznej premiery jądra Linuxa w wersji 3.0. Z czasem zacznie się zauważać odchodzenie Microsoftu od prac nad kodem.

Zaangażowanie firmy z Redmont stanowi duże znaczenie dla pozycji Linuxa na współczesnym rynku IT. Microsoft jest zmuszony współpracować z Linuxem dla ogólnego rozwoju środowisk klasy enterprise.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry