Microsoft zaprezentował Windows Phone 8

Po długim okresie oczekiwania firma Microsoft oficjalnie pokazała swój najnowszy produkt: Windows Phone 8. Pełna współpraca z dwu- i czterordzeniowymi smartfonami, oparcie Windows Phone 8 na jądrze NT, dzięki któremu nastąpi integracja z innymi produktami Microsoftu oraz nowości w interfejsie i komunikacji VoIP.

Największą nowością jest oparcie systemu Windows Phone na jądrze NT, czyli na kernelu, który odpowiada za wszystkie istotne procesy odbywające się pod powłoką stacjonarnego Windows 8. Dzięki zastosowaniu Windows NT najnowszy produkt dla smartfonów będzie w pełni wspierał procesy wielordzeniowe, szyfrowanie, przechowywanie danych na kartach microSD.

Jak wyjaśnił Larry Lieberman z Microsoftu, dzięki wykorzystaniu jądra NT Windows Phone 8 będzie wspierał urządzenia dual-core, quad-core, octo-core, skończywszy na 64 rdzeniach. Aktualnie planowane jest wprowadzenie na rynek dwurdzeniowych smartfonów opartych na Windows Phone 8 przez największych producentów: Nokię, Samsunga, Huawei i HTC.

Microsoft zaprezentował Windows Phone 8 1

Do dyspozycji będą trzy rozdzielczości ekranu: WVGA, WXGA oraz 720p. Dodatkowo dwie pierwsze rozdzielczości ekranu będą pracowały w proporcjach 15:9, trzecia zaś w 16:9. Dobrą wiadomością dla deweloperów jest z pewnością fakt, że Windows Phone 8 będzie automatycznie zmieniał rozdzielczość programów. Pozwoli to skupić się twórcom oprogramowania na produkcji wersji z najlepszą grafiką.

Windows Phone 8 będzie obsługiwał NFC, czyli tzw. komunikację bliskiego zasięgu. Dzięki tej innowacji będzie można za pomocą telefonów z Windows Phone 8 płacić za produkty i usługi tak jak w przypadku kart zbliżeniowych. Wraz z tym udogodnieniem najnowszy Windows będzie posiadał program do przechowywania danych kart kredytowych i stałego klienta.

Jak już wspomnieliśmy, udoskonalona została obsługa kart microSD. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji systemu nie będzie już trzeba martwić się o zastosowanie karty konkretnego producenta. Możliwe będzie również wyjęcie karty i przeniesienie tym samym danych lub aplikacji do innego urządzenia.

W najnowszym produkcie Microsoftu nastąpiła poprawa w modyfikacjach wielkości charakterystycznych płytek. W Windows Phone 8 zastosowano tym razem dodatkowo małe płytki, które pozwolą umieścić na ekranie głównym więcej aplikacji. Możliwe jest też dostosowanie rozmiaru każdej z płytek.

Nowości w oprogramowaniu zewnętrznym to przede wszystkim Skype zintegrowany z aplikacjami VoIP, Internet Explorer 10 oraz Nokia Maps. Dla uspokojenia przyszłych użytkowników najnowszego produktu Microsoftu możemy poinformować, że wszystkie aplikacje działające w starszych wersjach Windows Phone będą również działały w Windows Phone 8.

Kiedy można spodziewać pierwszych telefonów z nowym systemem? Podobnie jak w przypadku tabletów Surface, Microsoft nie podał oficjalnej daty premiery rynkowej. Na razie planowana jest aktualizacja poprzedniej wersji produktu wraz z wprowadzeniem niektórych zmian, które pojawią się oficjalnie w Windows Phone 8.

źródło zdjęcia: The Verge

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top