Mikołaj mniej hojny niż rok temu? Czyli o tym, jakich świątecznych benefitów oczekują pracownicy w te święta

Na liście najbardziej pożądanych benefitów świątecznych bez zmian pierwszą pozycję zajmuje okolicznościowa premia finansowa – chciałoby ją otrzymać 86% pracowników. Jednak tylko 36% z nich sądzi, że w te święta tak się stanie. To mniej niż rok temu, gdy premii świątecznej spodziewało się aż 62% badanych. Czy skomplikowana sytuacja gospodarcza odbije się także na świątecznych prezentach od firm dla pracowników?

Spotkania świąteczne to ważna forma integracji pracowników, uważa 63% badanych użytkowników Pracuj.pl posiadających zatrudnienie. Jeśli jednak chodzi o to, jakie benefity chcieliby otrzymać od swoich pracodawców w tym roku, to firmowa wigilia znajduje się zdecydowanie poniżej tych osobistych, pokazało coroczne badanie serwisu Pracuj.pl. Wśród najbardziej pożądanych prezentów świątecznych zajęła bowiem czwartą pozycję (wskazało ją 16% respondentów).

Podobnie jak w poprzednich edycjach świątecznego badania, najbardziej pożądanym świątecznym benefitem jest jednorazowa, okolicznościowa premia finansowa – chciałoby ją otrzymać 86% pracowników. Na drugim miejscu plasuje się dodatkowy urlop na czas świąt, który wskazało 43% badanych. Upominek rzeczowy zamyka listę trzech najbardziej atrakcyjnych prezentów, uzyskując 34% wskazań.

Nieco rzadziej badani wśród swoich zalet wskazywali na cechy, takie jak poczucie humoru czy kompetencje miękkie, np. budowanie relacji ze współpracownikami. Nadal jednak uzyskiwały one stosunkowo wysokie wyniki. I tak, na przykład, zdolność do budowania relacji jako posiadaną przez siebie zaletę wskazało 36% badanych, a do budowania relacji z przełożonymi – 39%. Empatię wobec współpracowników deklarowało 4 na 10 respondentów, a inteligencję emocjonalną w relacjach z nimi – 3 na 10.

Mikołaj mniej hojny niż rok temu? Czyli o tym, jakich świątecznych benefitów oczekują pracownicy w te święta 1

Dodatkowy zastrzyk gotówki czy dzień wolny pozostają najbardziej atrakcyjnymi dodatkami z perspektywy pracowników. I nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę wymagające otoczenie makroekonomiczne i utrzymującą się wciąż na stosunkowo wysokim poziomie inflację. Zapytani o nią pracownicy odpowiedzieli w zdecydowanej większości, że w te święta otrzymywana pensja pozwala im na mniej zakupów niż w poprzednim roku. Uważa tak aż 7 na 10 z nich – komentuje Agata Roszkiewicz, ekspert ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl.

Najrzadziej wśród zalet podawano łatwość zwiększania własnych zarobków (13%), skuteczne przedstawianie swoich atutów podczas rekrutacji (16%) czy dobrą intuicję w wyborze miejsc pracy i współpracowników (18%).

Mikołaj mniej hojny niż rok temu? Czyli o tym, jakich świątecznych benefitów oczekują pracownicy w te święta 2

Ciekawych wniosków dostarcza analiza nie tylko pożądanych, lecz także spodziewanych przez pracowników w tym roku benefitów świątecznych. Dochodzi tutaj bowiem do pewnego zderzenia oczekiwań z rzeczywistością, które zdaje się być bardziej bolesne niż w roku ubiegłym.I tak, choć premia okolicznościowa jest najbardziej pożądanym benefitem z perspektywy badanych, to w te święta spodziewa się ją otrzymać tylko około ⅓ z nich (36%). Tyle samo uważa, że nie dostanie od pracodawcy żadnego świątecznego benefitu. 33% sądzi, że ich firma zorganizuje w tym roku świąteczną wigilię (większość nastawia się na wigilię poza siedzibą firmy). 1 na 5 (21%) respondentów spodziewa się natomiast drobnego upominku. Tylko 7% uważa, że dostanie z okazji świąt dodatkowy urlop.

Dla porównania, w ubiegłym roku 62% ankietowanych spodziewało się premii, 56% upominku rzeczowego i aż 30% dodatkowego urlopu. Niewykluczone, że i tutaj powodem jest sytuacja gospodarcza. Możliwe, że pracownicy zdają sobie sprawę z tego, że ich firma może być w nieco słabszej niż w ubiegłych latach kondycji. Być może także już rok temu nie otrzymali spodziewanych benefitów, co również może mieć wpływ na tegoroczne oczekiwania.

Mikołaj mniej hojny niż rok temu? Czyli o tym, jakich świątecznych benefitów oczekują pracownicy w te święta 3

Coś dla siebie, coś dla innych

Czas okołoświąteczny to jednak nie tylko przestrzeń na otrzymywanie prezentów (choćby w formie benefitów), lecz także okres, w którym firmy organizują okazjonalne akcje dla pracowników.

Jeśli chodzi o działania charytatywne, to 24% respondentów przyznało, że te mają miejsce w ich firmie w okresie świątecznym. 45% odpowiedziało, że nic takiego się nie dzieje. 31% twierdzi natomiast, że nic na ten temat nie słyszało.

Zdaje się też, że powoli zanika natomiast zwyczaj obdarowywania się prezentami – tylko 7% respondentów przyznało, że w nich firmie pracownicy nawzajem wręczają sobie drobne upominki na zasadzie losowania. 64% nie otrzymuje żadnych prezentów.

Mikołaj mniej hojny niż rok temu? Czyli o tym, jakich świątecznych benefitów oczekują pracownicy w te święta 4

1 na 4 (23%) pracowników zamierza wykorzystać czas między Wigilią a Sylwestrem na odpoczynek, biorąc wszystkie dni wolne. Takich planów nie ma 31% badanych przez Pracuj.pl.

Mikołaj mniej hojny niż rok temu? Czyli o tym, jakich świątecznych benefitów oczekują pracownicy w te święta 5

Czas okołoświąteczny jest zwykle okresem, kiedy w wielu branżach obserwujemy delikatne spowolnienie. Niektóre firmy w ogóle nie pracują w tym czasie. Ma to dla pracowników różne konsekwencje: część z nich otrzymuje dodatkowy urlop, co jest jednym z dość mocno pożądanych przez nich benefitów, jak pokazało nasze badanie. 27% z kolei może usłyszeć sugestię wykorzystania dni wolnych w tym czasie. Nie jest to oczywiście obligatoryjne, ostateczna decyzja dotycząca wzięcia urlopu w dane dni pozostaje po stronie pracownika – komentuje Agata Roszkiewicz.

Badanie pokazało, że 22% nie podjęło jeszcze żadnej decyzji dotyczącej urlopu w okresie międzyświątecznym. Być może warto, by osoby te posłuchały sugestii ¾ (73%) pracowników, którzy przyznali, że odpoczynek podczas świąt pozwala wrócić do pracy z nowymi siłami.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top