W Ministerstwie Cyfryzacji powstaje departament cyfrowych kompetencji

Koordynacja działań administracji w obszarze nauki programowania czy budowa nowych e-usług administracji to niektóre z zadań nowo utworzonego Departamentu Kompetencji Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji.

W Ministerstwie Cyfryzacji powstaje departament cyfrowych kompetencji 1
Robert Król

Koordynacja działań administracji w obszarze nauki programowania, wsparcie szkół w zakresie wykorzystania technologii w dydaktyce każdego przedmiotu czy budowa nowych e-usług administracji to tylko niektóre z zadań nowo utworzonego Departamentu Kompetencji Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji. Funkcję dyrektora objął Robert Król, do niedawna prezes Fundacji Rozwoju Branży Internetowej “Netcamp” w Szczecinie. Stanowisko prezesa fundacji obejmie ponownie Maciej Jankowski, pomysłodawca Netcampa i założyciel Startup Poland a wiceprezesem zostanie Sebastian Szczepański.

Fundacja Netcamp od wielu lat zajmuje się wspieranie rozwoju lokalnej branży IT, promocją przedsiębiorczości i startupów oraz tym jak można wykorzystać nowe technologie w biznesie i edukacji. Organizowane od prawie 10 lat Spotkania Netcamp, gdzie prelegenci dzielą się z uczestnikami wiedzą i doświadczeniem, gromadzą w Szczecinie nawet 300 osób.

Fundacja realizowała też takie projekty jak Kuźnia Programistów (nauka programowania dla osób bez wykształcenia technicznego), Startup Weekend Szczecin – ostatnia edycja nt. Smart City (54h hackathon tworzenia startupów) czy Badanie Programistów (analiza kompetencji programistycznych studentów). Od 2014 roku Fundacja prowadzi też działania skierowane do najmłodszych – nauka programowania czy projektowanie 3D i druk 3D to tylko niektóre z tematów, które opanowują dzieci w wieku od 8 do 12 lat!

Ucząc dzieci o technologii udało nam się wytworzyć w nich zrozumienie, że komputer to dużo więcej niż tylko gry i komunikatory. Realizując działania z dorosłymi, dowiedzieliśmy się jakie kompetencje są kluczowe, by sprawnie pracować z technologią. Te i inne doświadczenia przenieść chcę na skalę kraju – mówi Robert Król.

Fundacja Netcamp będzie kontynuować działania edukacyjne młodych osób, kolejny rok inspirować branżę IT oraz realizować nowe plany wsparcia startupów technologicznych w regionie – dodaje Maciej Jankowski

Departament Kompetencji Cyfrowych początkowo składać będzie się z 6 osób. Pierwsze duże zadania to dokończenie procesu dostarczania internetu do szkół (prawie 15 tys. pracowni komputerowych jest go dzisiaj pozbawionych) oraz wdrożenie centralnych usług i narzędzi wspierających dydaktykę (portal edukacyjny, internet z zablokowanymi treściami niebezpiecznymi na wzór brytyjski oraz inne).

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry