NetSprint – wyszukiwarka z polską duszą

Opublikowano: 20 lutego 2002. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , ,

Dzięki bliskiej współpracy NetSprint.pl z firmą Neurosoft z Wrocławia Użytkownicy wyszukiwarki uzyskają odpowiedzi uwzględniające specyfikę języka polskiego w stopniu daleko wykraczającym poza dotychczasowe rozwiązania stosowane na rynku.

Praca inżynierów NetSprinta oraz zastosowanie kilkuletniego dorobku naukowego Neurosoftu – lidera badań nad przetwarzaniem tekstów w językach naturalnych – pozwoliło na zrobienie kroku w kierunku opracowania wyszukiwarki, która szuka pojęć i nie zawęża wyszukiwania tylko do konkretnych wyrazów.

Właśnie zastosowanie modułu Neurosoft Gram pozwala NetSprintowi uwzględniać nie tylko zaawansowaną odmianę wyrazów, ale też znaczenie słów kluczowych. Dodatkowo NetSprint został wzbogacony o funkcję „zwijania wyników z tej samej domeny”, tak aby Internauci otrzymywali maksymalną liczbę precyzyjnych wyników już na pierwszej stronie wynikowej.

Przy pracy nad analizą językową w NetSprincie postawiliśmy przede wszystkim na precyzję wyszukiwania i skuteczność odrzucając rozwiązania tymczasowe lub działające „zazwyczaj dobrze” – stwierdza Cezary Dołęga z Neurosoftu. Użytkownikom wyszukiwarki prawie nigdy nie zależy na odnalezieniu w tekście konkretnej formy fleksyjnej, lecz najczęściej poszukują wskazanego hasła, np. szukając słowa „kolega” ma na myśli również słowa „kolegi”, „koledze”, „kolegę”, „kolegą” itd.

Moduł Neurosoft Gram pozwala nie tylko na rozszerzenie zakresu poszukiwań, ale też na uwzględnienie, tak charakterystycznych w języku polskim, nieregularności w odmianie (np. „wóz” i „wozem” czy „człowiek” i „ludzie”).

Zadowolenia ze współpracy nie ukrywa też Łukasz Lewandowski z NetSprint.pl. „Zastosowanie kilkuletniego dorobku naukowego Neurosoftu – lidera zastosowań sztucznej inteligencji w aplikacjach przemysłowych – umożliwia realizację jednego z głównych celów NetSprinta, jakim jest stworzenie wyszukiwarki z „polską duszą”. Dzięki temu oraz znacznie lepszemu od zagranicznej konkurencji zindeksowaniu rodzimych zasobów, NetSprint umacnia się na pozycji wiodącej wyszukiwarki polskiego Internetu”.

Zastosowanie przy wyszukiwaniu odmiany wyrazów to tylko część sukcesu – przeszło dwa lata badań Neurosoftu doprowadziło do implementacji unikatowego rozwiązania, pozwalającego na kojarzenie słów semantycznie jednoznacznych. W ten sposób posługiwanie się wyszukiwarką coraz bardziej przypomina poszukiwanie pojęć niż poszukiwanie wyrazów (ang. semantic search).

Zgodnie z tą koncepcją poszukiwanie „dobrego kucharza” to niemal to samo co „dobrej kucharki” („kucharka” i „kucharz” różnią się co prawda płcią, ale zarówno ona jak i on dobrze gotują), a osoba „wystawiająca fakturę” to także osoba, która „wystawia fakturę” oraz osoba zajmująca się „wystawianiem faktury” czy odpowiedzialna za „wystawienie faktury”. Na tej samej zasadzie „mały sukces” jest prawie tym samym co „malutki sukces” oraz „malusieńki sukcesik”.

Aby te zadania wykonać bezbłędnie Gram wyposażony został w pełny słownik języka polskiego (ponad 2 mln form fleksyjnych, blisko 180 tys. leksemów), zawierający informacje o wszelkich nieregularnościach i niuansach językowych, oraz w szereg algorytmów identyfikujących hasła nie dające się zapisać w słowniku.

NetSprint i Neurosoft nieustannie współpracują nad podniesieniem jakości wyszukiwania. Z jednej strony monitorowane jest działanie procesora Neurosoft Gram, tak aby w dalszym ciągu podnosić skuteczność wyszukiwania, z drugiej zaś strony powstają i są weryfikowane w warunkach laboratoryjnych nowe koncepcje, do których należą rozbudowa mechanizmu poszukiwania pojęć w oparciu o specjalnie opracowany hierarchiczny tezaurus (ang. WordNet) oraz przekształcenie analizatora pytań w system dialogowy, który w razie potrzeby wypytuje Użytkownika o szczegóły poszukiwanego pojęcia.

Wyszukiwarka NetSprint stale umacnia swą pozycję na rynku polskim. Jest ona dostępna już na 30 serwisach internetowych (w tym NetSprint.pl, Interia.pl, Hoga.pl, Komunikator Gadu-Gadu, Pcworld.pl, Biznesnet.pl, GSMonline i wiele innych). Szybki rozwój wyszukiwarki NetSprint został uznany w plebiscycie miesięcznika WebReporter za jedno z najważniejszych wydarzeń internetowych roku 2001.

http://www.netsprint.pl

Sylwester KozakNetSprint – wyszukiwarka z polską duszą

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.