Nexto.pl trafia w ręce RUCHu

6 sierpnia br., jeden z największych kolporterów prasy w Polsce, nabył większościowy pakiet udziałów w NetPress Digital spółce będącej właścicielem platformy Nexto.pl. W ramach transakcji fundusz MCI.TechVentures należący do Grupy MCI Management sprzedał wszystkie posiadane udziały w NetPress. 

Nexto.pl trafia w ręce RUCHu 1NetPress jest jednym z prekursorów polskiego rynku dystrybucji e-książek, audio-książek oraz prasy elektronicznej. Spółka jest właścicielem Nexto.pl, polskiej platformy udostępniającej cyfrowe książki i prasę.

Założony w 1918 roku RUCH obecnie jest jednym z największych kolporterów prasy w Polsce z ok. 35 proc. udziałem w rynku. Spółka dostarcza prasę do ponad 22 tys. punktów, a pod logo RUCHu działa 6 tys. punktów sprzedaży detalicznej, które dziennie obsługują blisko 8 mln klientów. Nabywając udziały w NetPressie RUCH, rozszerzy swoją działalność o dystrybucję e-prasy, e-booków i audiobooków.

RUCH staje się większościowym udziałowcem NetPressu. Na mocy umowy nabywa pakiet 80 proc. udziałów, a pozostałe 20 proc. pozostaje w rękach założyciela spółki. Oznacza to, że NetPress żegna się z dotychczasowym inwestorem, Grupą MCI Management. Kwota transakcji nie została ujawniona.

Rynek e-wydawnictw nie jest na razie w Polsce duży (roczne wpływy ze sprzedaży e-booków szacowane są na 6-9 mln złotych), jednakże odnotowuje wysoką dynamikę wzrostu – kilkadziesiąt procent rocznie. Według szacunków PricewaterhouseCoopers w 2014 r. wartość polskiego rynku e-booków może sięgnąć 12 mln dolarów.

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top