Nokia przekazuje Symbiana

Nokia ogłosiła, że firma Accenture zajmować będzie się systemem operacyjnym Symbian, który wykorzystywany był przez lata w telefonach fińskiego producenta. Zmiana wynika z nowej strategii firmy i porozumienia z Microsoftem zawartego na początku roku.

W lutym tego roku Nokia oraz Microsoft ogłosiły zawarcie strategicznego partnerstwa. Na jego mocy Windows Phone 7 stał się podstawową platformą dla smartfonów Nokii. Przyszłość Symbiana stanęła pod znakiem zapytania, projekt przestał mieć priorytetowe znaczenie. Choć firma zapewniła, że ma zamiar dostarczyć jeszcze ok. 150 mln urządzeń z tym systemem, to jej inżynierowie skupili się na rozwoju systemu Windows Phone 7.

W kwietniu podjęto decyzję o powierzenie systemu w ręce firmy zewnętrznej. Właśnie ogłoszono zakończenie negocjacji. W wyniku przekazania prac na rozwojem i wsparciem systemu Symbian firmie Accenture około 2300 pracowników zostanie przeniesionych do nowego operatora platformy. 500 innych osób zostało skierowanych do innych działów Nokii lub musiało odejść z pracy.

Nokia przekazuje Symbiana 1

To nie pierwsze wiadomości o zwolnieniach w Nokii. Kilka dni temu firma ogłosiła zamknięcie fabryki w Rumunii – w wyniku tej decyzji pracę stracił 2200 osób. Większość produkcji przeniesiona została do Azji.

Nokia ma zamiar wspierać Symbiana do 2016 roku. Pojawiają się także kolejne wersje systemu: obecnie jest to „Anna”, a pod koniec roku pojawią się pierwsze urządzenia z aktualizacją „Belle”. Symbian pozostanie jednak systemem przeznaczonych dla smartfonów z niższej półki – najważniejsze modele Nokii działać będą w oparciu o Windows Phone 7.

Co ciekawe, pojawiły się jednocześnie spekulacje, że Nokia może chcieć stworzyć zupełnie nowy system oparty o Linuksa. Meltemi, jak obecnie nazywać ma się projekt, ma wspierać ekrany dotykowe i inne rozwijane dziś technologie. W przyszłości zastąpić ma Symbiana oraz platformę S40.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top