Nowa oferta pracy co trzy minuty

W pierwszym miesiącu 2009 r. pracodawcy umieścili ponad 13 000 nowych ofert w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl.  Oznacza to, że na łamach giełdy średnio co 3 minuty pojawia się nowa propozycja zatrudnienia. Obecnie poszukujący pracy mogą wybierać spośród ponad 19 tysięcy ofert pracy, wśród których najwięcej zgłoszono z takich działów jak bankowość i finanse, ubezpieczenia, handel oraz opieka zdrowotna. Na brak ofert nie mogą też narzekać osoby szukające pracy w sektorze IT oraz studenci,którzy zainteresowani są propozycjami stażu.

„Od trzech lat notujemy bardzo wyraźny wzrost liczby publikowanych ofert pracy w naszym serwisie. W 2007 roku w każdym miesiącu, pracodawcy publikowali 10-14 tysięcy nowych ofert. W zakończonym właśnie roku w serwisie infoPraca.pl pojawiało się nawet 19 tysięcy nowych ofert miesięcznie. Obecnie obserwujemy stabilizację na poziomie kilkunastu tysięcy nowych ogłoszeń. Grudzień oraz styczeń tradycyjnie są miesiącami, w których praktycznie nie ma ogłoszeń dotyczących prac sezonowych. Zarówno w rolnictwie jak i budownictwie pracodawcy czekają na początek wiosny” – mówi Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Według najnowszych danych, opublikowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jednym z efektów spowolnienia gospodarczego jest wzrost bezrobocia z 9,1 proc. w listopadzie do 9,5 proc. w grudniu. Mniejszą ilość zamieszczanych ogłoszeń notują też wszystkie wojewódzkie urzędy pracy. Pomimo nieznacznego wzrostu bezrobocia w ostatnich miesiącach, należy pamiętać, że ostatni raz stopę bezrobocia poniżej 10 proc. w Polsce notowano w końcu listopada 1998 roku, a jeszcze w 2002 roku bezrobocie rejestrowane sięgało w Polsce 20 proc.

„Spowolnienie gospodarcze oraz wzrost bezrobocia spowodują, że pracownicy będą bardziej cenili posiadaną pracę, a po liczbie ofert zgłaszanych przez pracodawców widać już, że są oni bardziej ostrożni w tworzeniu miejsc pracy i baczniej przyglądają się kandydatom do pracy. Moim zdaniem gospodarka w Polsce dalej będzie się rozwijała, choć nieco wolniej, a przedsiębiorcy ostrożniej będą szukali nowych rąk do pracy”, uważa Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Jak wynika z analizy ofert zamieszczonych w serwisie infoPraca.pl, niektóre grupy zawodowe mogą nadal liczyć na nowe miejsca pracy. Dotyczy to budowlańców, handlowców, branży hotelarskiej oraz bankowców i analityków finansowych. Duży wpływ na taki stan rzeczy mają przygotowania Polski do EURO 2012. Pomimo problemów na rynku budownictwa mieszkaniowego, budowlańcy będą mogli znaleźć pracę przy budowie dróg i obiektów sportowych. Fundusze unijne, przeznaczone na poprawę i rozwój infrastruktury w Polsce, pozwalają z optymizmem myśleć o rynku pracy w tym sektorze. Inwestycje drogowo-komunikacyjne zapowiadają także samorządy oraz PKP. Do 2012 roku w Polsce powstanie też około 500 hoteli. Znajdą tam pracę między innymi kucharze, obsługa recepcji, kelnerzy, serwis sprzątający. Powstaną także nowe miejsca pracy w firmach podwykonawczych.

Mieszkańcy mniejszych miast mogą liczyć również na wzrost ofert zatrudnienia w handlu. Duże sieci handlowe, które w ostatnich latach ustabilizowały swoją pozycję w największych miastach, zapowiadają nowe inwestycje w mniejszych ośrodkach. Bankowcy i dobrzy analitycy finansowi nadal mogą znaleźć ciekawe oferty pracy, gdyż w Polsce rozpoczynają działalność nowe banki, a wymiana kadr miedzy bankami i firmami ubezpieczeniowymi jest cechą charakterystyczną tej branży.

infoPraca.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top