Noworoczne zmiany w projektach Google

Google postanowiło zrobić noworoczne porządki z częścią swoich produktów poprzez zamknięcie niektórych projektów lub udostępnienie ich jako wolne oprogramowanie. Na liście znajdują się między innymi Picnik i Google Sky Map.

Pod koniec zeszłego tygodnia na oficjalnym blogu Google pojawiła się informacja o nowych wytycznych dotyczących oprogramowania wspieranego przez firmę. Autor wpisu – Dave Girouard, wiceprezes ds. produktów w Google – zapewnił, że wszystkie zmiany mają na celu udoskonalanie usług Google, by stały się jeszcze prostsze w użytkowaniu.

Jakie zmiany będą miały miejsce w projektach Google w 2012 roku? Najważniejsze z nich dotyczą Picnika i Google Sky Map.

Nabyty w 2010 roku Picnik to program online do edycji zdjęć. Jego zamknięcie planowane jest na 19 kwietnia tego roku. Dave Girouard w swojej wypowiedzi wyjaśnił, że wszystkie doświadczenia związane z projektem będą udostępniane w innych projektach jak np. w Google+.

Na stronie Picnika możemy przeczytać informację o tym, że możliwe jest od teraz do 19 kiwetnia korzystanie z narzędzi dostępnych wcześniej tylko w wersji premium zupełnie za darmo. Natomiast ci, którzy zdecydowali się wcześniej na płatną wersję otrzymają zwrot poniesionych kosztów.

Informacja dla użytkowników Picnika, pojawiająca się podczas ładowania strony.
Informacja dla użytkowników Picnika, pojawiająca się podczas ładowania strony.

Drugą istotną zmianą wśród produktów Google jest udostępnienie Google Sky Map w wersji open source. Pomysł mapowania nieba za pomocą telefonów z systemem Android powstał w 2009 roku jako oddolna inicjatywa pracowników. Wersja, która będzie dostępna dla wszystkich programistów dodatkowo wsparta zostanie poprzez współpracę z Carnegie Mellon University. Jednym słowem możliwy jest dalszy rozwój tego przedsięwzięcia.

Zmiany będą dotyczyły także kilku innych produktów Google’a:

  • Zostanie zamknięty Google Message Continuity (GMC) – system odzyskiwania wiadomości e-mail. Wszyscy użytkownicy korzystający z GMC będą mieli pełne wsparcie w okresie obowiązywania umowy. Sama usługa zaś zostanie w pełni zintegrowana z GoogleApps.
  • Koniec działania Needlebase, platformy do zarządzania danymi , zapowiadany jest na 1 czerwca 2012 roku. Zdobyte na tym polu doświadczenie zostanie wykorzystane dla rozwoju projektów własnych firmy Google.
  • Nabyty w 2005 roku Urchin, program do analizowania ruchu w sieci, zostanie zamknięty w marcu bieżącego roku. Oczywiście wszystkie doświadczenia zdobyte dzięki Urchinowi znajdą się w Google Analitics.
  • Ostatnim produktem, który przestanie w tym roku istnieć będzie Social Graph API. Tylko w tym jednym przypadku Dave Girouard wypowiedział się sceptycznie na temat zamykanego projektu. Przyznał bowiem, że Social Graph API nie spełniło pokładanych w nim nadziei, a koncepcję samą w sobie uznano za przestarzałą.

 

Wpisy promowane

Wydarzenia

Expert Summit 2021
04.11.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry