NVIDIA: Mobilna rewolucja – relacja z konferencji

W minioną środę (24.06) z polską prasą spotkali się przedstawiciele firmy NVIDIA. Była to okazja do bliższego zaprezentowania kluczowych dla firmy rozwiązań – takich jak platforma ION, Tegra, czy technologia CUDA.

To właśnie przede wszystkim na CUDA skupiona została uwaga zebranych. Na technologii, która umożliwia deweloperom na tworzenie aplikacji przeznaczonych do wykonywania trudnych nawet zadań w jak najkrótszym czasie poprzez wykorzystanie mocy wielu rdzeni procesora graficznego. NVIDIA intensywnie promuje swoje rozwiązanie, także w Polsce. Przedstawiciele firmy pokazywali potencjał platformy za pomocą demonstracji aplikacji do obróbki wideo, które korzystają z obliczeń GPU. Trzeba przyznać, że robiło to wrażenie.

nvidai-konferencja-big2

Pokazano również platformę ION. Zastosowanie chipsetu, mogącego współpracować z procesorami takimi jak na przykład Intel Atom, to przede wszystkich wydajne notebooki, zdalne obsłużyć format HD, czy wykorzystać potencjał CUDA przy niskim poborze mocy.

NVIDIA przekonywała również do Tegry, łączącej w sobie procesor (ARM) i chipset graficzny. Tegra przeznaczona jest głównie do urządzeń mobilnych, smartfonów. Ma zapewnić niezwykłą wydajność, umożliwiającą około 10 godzin odtwarzania filmów HD, czy nawet kilka dni ciągłego odtwarzania mp3. W sierpniu pojawi się urządzenie mobilne wykorzystujące Tegrę, z modemem 3G oraz zainstalowanym Firefoxem 3.5. Ma kosztować około 200 dolarów. W 2010 roku zadebiutuje Tegra 2.

nvidai-konferencja-big1

Na konferencji pojawił się również polski przedstawiciel Microsoftu. Nie zachwycił słuchaczy, przekonując głównie, że jego firma cieszy się przede wszystkim z dobrego PR nadchodzącego Windowsa 7. Zabrakło konkretów, a na tle dopieszczonych prezentacji NVIDII – było po prostu nudno.

W przerwie i po konferencji przedstawiciele prasy mogli przetestować omawiane nowości oraz porozmawiać w luźniejszej atmosferze z przedstawicielami NVIDII. Odniosłem wrażenie, że niewiele było przesady w haśle konferencji. „Mobilna rewolucja” stoi u bram a NVIDIA ma szansę powalczyć o pozycję lidera w tym wyścigu. Z niecierpliwością czekam na możliwość przetestowania prezentowanych rozwiązań.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top