Oficjalny start eClicto

Dziś nastąpiła oficjalna premiera systemu eClicto, którego najważniejszą częścią jest czytnik elektronicznych książek. Kosztujące 899 zł urządzenie stworzone przez firmę Kolporter Info ma być e-papierową rewolucją w naszym kraju. Będzie spektakularny sukces czy raczej bolesna porażka?

Czytnik ma wymiary 118 x 188 x 8,5 mm i z baterią waży 174 gramy. Sześciocalowy wyświetlacz, obsługa czterech odcieni szarości i 512 MB pamięci wewnętrznej z możliwością skorzystania z kart pamięci SD – mają zapewnić wygodne czytanie. Jak informuje producent czas ładowania baterii wynosi do czterech godzin, czas pracy natomiast do czterech dni (w zależności od warunków użytkowania). Obok głównego formatu ePub, urządzenie obsługuje również inne, między innymi .pdf, .txt, czy .mp3. Nie wyposażone jest w technologię bezprzewodowego dostępu do internetu.

eclicto4eClicto to jednak nie tylko samo urządzenie, wykorzystujące technologię E Ink. Za pomocą Managera eClicto, aplikacji przeznaczonej dla systemu Windows, można łączyć się z internetową księgarnią i dokonywać zakupów książek. Część pozycji dostępnych w katalogu jest darmowa (rozpowszechniane w ramach Projektu Gutenberg), większość jednak to komercyjne produktu. Kolporter ma w momencie startu podpisane umowy z ok. 40 wydawcami.

Urządzenie kosztuje 899 zł, a w ramach zachęty do jego kupna w pamięci eClicto znajdzie się 100 „fabrycznie” umieszczonych ebooków. W najbliższym czasie pojawić ma się opcja zakupu na raty. Książki dostępne w księgarni eClicto mają być kilkadziesiąt procent tańsze niż te papierowe. Czy to wystarczy by zachęcić klientów do sięgnięcia po portfel i zmianę czytelniczych nawyków?

W dniu wczorajszym odbyła się specjalna konferencja prasowa poświęcona wprowadzeniu urządzenia na rynek. Można było odnieść wrażenie, że przedstawiciele Kolportera Info bardzo ostrożnie podchodzą do dzisiejszej premiery. Unikając odpowiedzi na temat prognoz sprzedaży tłumaczyli, że eClicto jest w fazie pilotażu, jakby sami nie byli przekonani czy ich produkt odniesie rynkowy sukces. Kilkakrotnie pojawiła się informacja, że firma pracuje już nad kolejnymi wersjami czytnika, a jego ewentualne funkcjonalności oparte będą o komentarze użytkowników pierwszej generacji. Można więc zadać sobie pytanie, czy nie warto wstrzymać się z zakupem i poczekać na udoskonalone urządzenie?

eClicto nie jest pierwszym tego typu urządzeniem na polskim rynku, jest również nieco tańszy niż konkurenci. Czy to wystarczy do odniesienia sukcesu?

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry