Panie popracują za mniej

Opublikowano: 5 listopada 2009. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, ale też niżej cenią swoją pracę. Już na etapie poszukiwania zajęcia mają mniejsze oczekiwania finansowe. Nie zmienia tego ani wiek, ani poziom zajmowanego stanowiska – wynika z analizy oczekiwanych wynagrodzeń użytkowników serwisu rekrutacyjnego Pracuj.pl.

Według danych ogólnopolskiego badania „Diagnoza Społeczna 2009″ zarobki kobiet w Polsce są średnio o ok. 20 proc. niższe od zarobków mężczyzn. Wyjątek stanowią nauczyciele akademiccy, gdzie dochody pracowników obu płci są wyrównane, i prawnicy – w tym zawodzie więcej zarabiają kobiety.

Z analizy oczekiwanych wynagrodzeń, przeprowadzonej wśród zarejestrowanych użytkowników portalu Pracuj.pl wynika, że także oczekiwania finansowe kobiet i mężczyzn poszukujących pracy są różne. Kobiety znacznie częściej są gotowe podjąć pracę z niższym wynagrodzeniem.

Już kobiety rozpoczynające karierę zawodową (23-letnie i młodsze), oczekują pensji średnio o 14% niższej niż ich koledzy. Panie po czterdziestce są skłonne podjąć pracę za kwotę niemal o 30% mniejszą niż ich rówieśnicy – mężczyźni.

Ciekawe informacje można także uzyskać analizując oczekiwania finansowe w zależności od wieku. Młodzi mężczyźni są odważniejsi od swoich koleżanek. Tylko 1/3 mężczyzn, użytkowników Pracuj.pl, liczących od 24 do 29 lat, zgodziłaby się pracować za kwotę od 1000 do 2000 złotych brutto. Taka kwota wystarczyłaby prawie połowie kobiet (45%) w tym samym przedziale wiekowym! Co piąta kobieta pomiędzy 35 a 39 rokiem życia chciałaby otrzymywać co miesiąc kwotę 4000-8000 tysięcy złotych brutto. Wśród mężczyzn w tym samym wieku znalazło się o 10% więcej chętnych na taką pensję.

Wyższy stopień zawodowej specjalizacji wydaje się nie mieć wpływu na różnicę pomiędzy oczekiwaniami finansowymi kobiet i mężczyzn, a co ciekawe, wręcz te różnice pogłębia. Kobieta, poszukująca poprzez Pracuj.pl pracy na stanowisku asystenckim, chciałaby zarabiać średnio o 171 złotych mniej niż jej rówieśnik, mężczyzna. W przypadku stanowisk specjalistycznych różnica wynosi nieco ponad 560 złotych, ale już panie, poszukujące stanowiska kierowniczego (średnie stanowisko menedżerskie) są skłonne podjąć się pracy za średnio 1000 złotych mniej niż mężczyźni.

63% kobiet z poszukujących pracy na stanowisku kierownika/menedżera średniego szczebla, oczekiwałaby wynagrodzenia do 4000 złotych brutto. Odsetek panów – kierowników, którzy zgodziliby się na takie wynagrodzenie był znacznie mniejszy (45%). Różnice widoczne są także przy najwyższych kwotach. Przedział powyżej 6000 tysiecy złotych brutto zaznaczyło 18% pań i 30% mężczyzn – menedżerów średniego szczebla.

Pracuj.pl

Hanna LaskowskaPanie popracują za mniej

Podziel się!

O autorze

hania