Pearltrees – zorganizuj ulubione i naciesz oko

Opublikowano: 23 listopada 2009. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , ,

Są takie projekty internetowe, które nie obiecują co prawda rzeczy, których nie oferowaliby już wcześniej inni, ale są wykonane tak ciekawie, że zwracają na siebie uwagę. Taki właśnie jest Pearltrees, serwis umożliwiający wizualne organizowanie treści na jakie natykamy się w sieci oraz poznawanie osób o podobnych zainteresowaniach.

Surfując w internecie natrafiamy na wiele ciekawych treści: artykułów, stron, filmów itp. Organizowanie zbiorów takich znalezisk jest coraz większym wyzwaniem. Niemniej jednak istnieje szereg rozwiązań, które oferują swą pomoc: można używać serwisów takich jak Delicious, aplikacji jak Evernote, czy zakładek Ulubione w przeglądarce internetowej.

Idea działania Pearltrees jest zbliżona. Zupełnie wyjątkowy jest jednak styl – wizualne prezentowanie ulubionych treści. Już pierwszy kontakt z serwisem daje ogromną satysfakcję, jego twórcom należy się niewątpliwie szacunek. Pearltrees po prostu może się podobać.

Oryginalny interfejs może jednak sprawiać pewne problemy, szczególnie na początku. Trzeba się do niego przyzwyczaić. W systemie możemy dodawać Perły (Pearls), które reprezentować będą treści, które uznaliśmy za interesujące. Ułatwiać to mają specjalne dodatki do przeglądarki, które należy przeciągnąć do paska narzędzi.

Ułożenie Pereł to już inna zabawa – możemy z nich budować całe systemy, Drzewa Perłowe (pearlstrees). Porównać je można do folderów zakładek i podfolderów, ale przedstawionych w bardzo efektowny sposób. Jeśli więc chcemy zgrupować znalezione na YouTube filmy w jednym drzewie – nie ma problemu.

Perły mają również dodatkowe opcje. Możemy podejrzeć strony, które się za nimi kryją, czy podzielić się nimi via serwisy społecznościowe. Najważniejsze wydają się jednak dyskusje i sieci znajomości. Pearltrees umożliwia sprawdzenie jak inni organizują swoje ulubione treści, możemy ich dołączyć do swoich Drzew jako osobne Perły. Każdą z Pereł można również skomentować.

Korzystanie z Pearltrees może uzależniać. Serwis rozwiązuje ważny choć mało skomplikowany problem, ale robi to w bardzo przyjemny (zwłaszcza dla oka) sposób. Warto pamiętać, że to dopiero początkowa faza istnienia Pearltrees i można spodziewać się jego rozwoju, nowych funkcji itd. My w każdym razie, trzymamy kciuki.

Pearltrees

Źródło: Mashable

Dawid ZarazińskiPearltrees – zorganizuj ulubione i naciesz oko

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.