Peter Thiel sprzedaje akcje w Facebooku

Opublikowano: 21 sierpnia 2012. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Pierwszy zewnętrzny inwestor Facebooka sprzedał większość swoich akcji. Czy odbije się to na i tak słabej kondycji serwisu?

Peter Thiel sprzedaje akcje w Facebooku 1Peter Thiel sprzedał większość swoich akcji w Facebooku. Inwestor pozbył się 20,06 mln akcji o średniej cenie 19,73 dolarów. W jego rękach pozostało 5,6 mln akcji.

Thiel był pierwszym inwestorem zewnętrznym Facebooka. W 2004 roku wyłożył 500 tys. dolarów na jego rozwój, za co otrzymał 10 proc. akcji w spółce, które zostały następnie zredukowane do poziomu 3 proc.

Umowa sprzedaży miała zostać zaaranżowana jeszcze przed ogłoszeniem IPO, kiedy cena akcji kształtowała się na poziomie 38 dolarów. Thiel mógł ją sfinalizować w ubiegłym tygodniu.

Akcje Facebooka nieustannie tracą na wartości: obecnie kosztują 20 dolarów. I choć dla Petera Thiela nie była to z pewnością dobra wiadomość, to na transakcji zarobił około 400 mln dolarów. Oznacza to wyjątkowy zwrot z poniesionej kilka lat temu inwestycji.

Pozostaje pytanie jak na decyzję Thiela zareaguje giełda. Sprzedaż tak dużej części akcji przez najstarszego i jednego z najbardziej znanych inwestorów może być odczytane jako kolejny przejaw słabej kondycji Facebooka.

Dawid ZarazińskiPeter Thiel sprzedaje akcje w Facebooku

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.