PO IG 8.1: 250 mln PLN na e-biznes bez właścicieli

25 marca Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła wyniki konkursu dotyczącego działania 8.1 – wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dziwi fakt iż na 1850 złożonych wniosków, jedynie 160 dostało dofinansowane, a z kwoty 320 mln PLN – 70 mln PLN zostało rozdysponowanych pomiędzy aplikujące podmioty.

 

O pieniądze przeznaczone w unijnym programie Innowacyjna Gospodarka na wspieranie działalności gospodarki elektronicznej ubiegać się o mogły mikro firmy i małe przedsiębiorstwa, które istnieją na rynku nie dłużej niż rok. Kryteria, na których skupiono się we wspomnianym konkursie to przede wszystkim: jakość, innowacyjność i efektywność ekonomiczna. 160 projektów otrzyma łącznie nieco ponad 74 mln PLN czyli ok 23% z całości przeznaczonych na dotację funduszy.

“W poprzednich konkursach o powodzeniu składanych wniosków decydowała, poza kryteriami, również data jego przyjęcia. Tym razem o przyznaniu dofinansowania decydowały teoretycznie tylko punkty otrzymane
w ramach oceny merytorycznej. Jednak od dłuższego czasu można spotkać się z narzekaniami przedsiębiorców na niedostosowanie kryteriów oceny do realiów panujących na rynku” – mówi Jan Koradsiewicz, Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

Wniosek o dofinansowanie projektu w ramach zeszłorocznego konkursu należało złożyć poprzez jego zarejestrowanie w Generatorze Wniosków (elektronicznym narzędziu do tworzenia, edycji i drukowania wniosków) dostępnym na stronie PARPu w okresie od 30 lipca do 30 września 2010 r. Taka forma zgłaszania wniosków przez Internet była zastosowana przez instytucję centralną po raz pierwszy.

“Wprowadzenie na polski rynek wniosków o dofinansowanie generowanych w Internecie na pewno wpływa na rozwój wykorzystania technologii informatycznych w polskich firmach. Wymusza on w przedsiębiorstwach informatyzację. Jednak wydaje się być wielce nieudanym narzędziem. W poprzednich naborach wnioski składano w sposób tradycyjny  oraz w oparciu o inne kryteria –  jednakże statystyki dla przedsiębiorców w zakresie pozytywnej oceny były o wiele korzystniejsze.” – przypomina Jan Koradsiewicz, Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

PARP w najbliższym czasie planuje kolejny nabór wniosków w ranach działania 8.1. Tym razem przeznaczone zostanie 310 mln PLN. Przed kolejnym naborem mają zostać zorganizowane spotkania informacyjne z potencjalnymi wnioskodawcami aby na podstawie przeprowadzanej obecnie analizy przyczynowości odrzucenia tak znacznej liczby wniosków, podpowiedzieć zainteresowanym jak najlepsze rozwiązanie i sposoby pisania wniosków.

Więcej na: www.kdg.waw.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Expert Summit 2021
04.11.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry