Pomiary elektryczne – jakie trzeba mieć uprawnienia?

Pomiary elektryczne może wykonywać tylko osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia. Czym są takie uprawnienia i jak je zdobyć? Na to pytanie uzyskasz odpowiedź czytając nasz artykuł.

pomiary elektryczne

Pomiary elektryczne – jakie uprawnienia?

Osoba, która chce przeprowadzać pomiary instalacji elektrycznych oraz piorunochronnych powinna zdobyć odpowiednie świadectwa kwalifikacyjne. Decydując się na szkolenie oraz egzamin w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich taka osoba powinna wybrać uprawnienia G1 czyli elektryczne z dozorem (D) i eksploatacją (E).

„Jeśli pomiary elektryczne wykonuje osoba, która posiada tylko kwalifikacje typu E cały protokół z przeprowadzonych pomiarów MUSI sprawdzić i podpisać osoba posiadająca uprawnienia G1 w zakresie dozoru czyli D.

Sprawdź także, czym jest kurs elektryka online.

Czym jest dozór, a czym eksploatacja?

Czasem ze względu na wykonywaną prace wcale nie musisz posiadać uprawnień z dozorem i eksploatacją. Jeśli twoje stanowisko tyczy się kierowania czynnościami pracowników, którzy wykonują prace w zakresie obsługi, montażu, konserwacji, remontów oraz pomiarowo-kontrolnym, a także pracowników technicznych wystarczy mieć tylko G1 D. Jednak jeśli osobiście wykonujesz prace w zakresie montażu, obsługi, konserwacji, renowacji i kontrolno-pomiarowym musisz posiadać uprawnienia G1 E.

Pomiary elektryczne – kto może starać się o uprawnienia i jak je zdobyć?

Świadectwo kwalifikacyjne może otrzymać osoba, która ukończyła 18 lat. Nie musi mieć ukończonej żadnej szkoły. Gdzie w takim razie i w jaki sposób otrzymać uprawnienia elektryczne? Przede wszystkim zanim przystąpi się do państwowego egzaminu prowadzonego przez komisje SEP czyli Stowarzyszenia Polskich Elektryków warto skorzystać z kursów online, które odpowiednio przygotowują osobę do zdania egzaminu. Często firmy oferujące takie kursy bezpośrednio współpracują z komisją SEP. Po zakończeniu szkolenia można przystąpić do egzaminu, a jego pozytywny wynik daje nam uprawnienia. Od tego czasu można podjąć prace bądź czynności związane z elektrycznością.

Do kiedy ważne są uprawnienia kontrolno-pomiarowe?

Uprawnienia przeważnie tracą swoją ważność po 5 latach od ich otrzymania. Po tym czasie trzeba jeszcze raz zdać egzamin. To ważne! Jeśli nie zostaną one odnowione tracisz wszystkie uprawnienia i nie możesz wykonywać czynności związanych z elektryką.

Czyta więcej na uprawnienia-g1.pl.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry