Profesor Aleksander Wolszczan w Wirtualnej Polsce

Już 10 listopada, o godzinie 12.00 na pytania Internautów podczas Czata WP odpowiadał będzie wybitny polski astronom profesor Aleksander Wolszczan. Internetowa dyskusja z Aleksandrem Wolszczanem odbywa się w ramach Forum Dialogu Gdański Areopag 2005, któremu patronuje portal Wirtualna Polska.

Tegoroczne Forum Dialogu Gdański Areopag odbywa się między 10 a 13 listopada. Intelektualnym przewodnikiem wyznaczającym corocznie tematy Dialogu jest Karta Powinności Człowieka podpisana i proklamowana w gdańskim Dworze Artusa 2 września 2005 r. Bieżącej edycji Forum Dialogu patronują trzy słowa: natura, nauka, sztuka.

Sieciowa dyskusja z profesorem Wolszczanem odbywać się będzie pod hasłem ‘Dlaczego musimy nauczyć się kosmosu?’

Aleksander Wolszczan – polski astronom, odkrywca pierwszych planet spoza Układu Słonecznego. W 1969 r. ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1973 odbył staż w Instytucie Maxa Plancka w Bonn. W 1975 na macierzystej uczelni uzyskał stopień doktora fizyki za pracę poświęconą pulsarom. We wrześniu 1991 przy pomocy radioteleskopu w Arecibo (Puerto Rico) odkrył pierwsze 3 planety poza Układem Słonecznym, krążące wokół pulsara PSR B1257+12 w konstelacji Panny. Odkrycie zostało oficjalnie zaprezentowane na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Atlancie w styczniu 1992. W lutym 2005 roku na konferencji w Aspen w Kolorado ogłosił, że wraz z Maciejem Konackim odkrył jeszcze czwartą planetę w tym układzie. Od 1992 prowadzi badania i wykłada jako profesor astronomii i astrofizyki na Uniwersytecie Stanowym Pensylwania (Penn State) oraz swej macierzystej uczelni. 22 marca 1994 opublikował pełne wyniki badań swego odkrycia. Wyróżniony przez pismo Nature jako autor jednego z 15 fundamentalnych odkryć z dziedziny fizyki upublicznionych przez wydawnictwo.

W 1996 otrzymał nagrodę Beatrice M. Tinsley Prize z rąk Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego (American Astronomical Society).

Zapraszamy do dyskusji w czwartek, 10 listopada, o godzinie 12.00

http://czat.wp.pl/naszgosc.html?id_czata=2276

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry