Rekordowe wyniki sprzedaży Microsoft w Polsce

Polski oddział Microsoft ogłosił wyniki za rok finansowy 2002, który zakończył się 30 czerwca br. Firma odnotowała 27% wzrost sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego. Sprzedaż licencji oraz usług Microsoft w Polsce przekroczyła 140 milionów dolarów, co spowodowane było doskonałym przyjęciem systemu Windows XP oraz serwerów z rodziny .NET Enterprise Servers.

Firma Microsoft osiągnęła 27% wzrostu mimo, że sytuacja na polskim rynku IT nie jest już tak dobra, jak kilka lat temu. Według danych IDC, w roku kalendarzowym 2001 polski rynek IT wzrósł o 8%,
a według Raportu Teleinfo 500 – o niecałe 6%.

„Tak dobre wyniki mogliśmy odnotować dzięki produktom, które spełniają bardzo wysokie wymagania naszych klientów. Fakt, że w trudnej sytuacji rynkowej nasze produkty są znacznie chętniej wybierane i docenianie przez klientów, napawa nas ogromnym optymizmem na przyszłość” – powiedział Tomasz Bochenek, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft. „Niezwykle dla nas istotne jest również to, że coraz większe uznanie naszych klientów, partnerów i programistów zdobywa strategia Microsoft .NET” – dodał Tomasz Bochenek.

Duży wpływ na dobre wyniki firmy miał nowy system operacyjny Microsoft Windows XP, który na polskim rynku został bardzo pozytywnie przyjęty, zarówno przez klientów, jak i partnerów. Firma Microsoft odnotowała 24% wzrost sprzedaży systemów operacyjnych dla komputerów PC typu desktop, mimo, że sprzedaż tych komputerów wzrosła w Polsce jedynie o 7%*)

Pakiet Microsoft Office XP również odniósł sukces na polskim rynku. Przez pierwszy rok obecności na rynku, Microsoft sprzedał dwa razy więcej licencji Office XP niż Office 97 i 30% więcej niż Office 2000 w takim samym okresie. Dzięki temu wartość sprzedaży tego pakietu biurowego w całym roku finansowym wzrosła o 20%.

Za sukces należy także uznać wzrost sprzedaży oprogramowania dla serwerów, w tym systemu operacyjnego Microsoft Windows 2000 Server, bazy danych Microsoft SQL Server oraz pozostałych produktów z rodziny Microsoft .NET Enterprise Servers.

Mimo, że rynek serwerów wzrósł o niecałe 8%*), to sprzedaż Microsoft Windows 2000 Server wzrosła o 24% i obecnie 71% nowych serwerów z procesorem Intel, jest sprzedawanych z oprogramowaniem Microsoft.
Według IDC na Microsoft SQL Server przypada 25% rynku baz danych dla aplikacji biznesowych, co świadczy o dużym wzroście w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to Microsoft posiadał jedynie 16% udziału w rynku.

Pozostałe serwery z rodziny Microsoft .NET Enterprise Servers odnotowały 70% wzrostu. Potwierdza to fakt, że platforma Microsoft .NET zyskuje coraz większe uznanie wśród klientów.
W minionym roku finansowym Microsoft był aktywny nie tylko na płaszczyźnie handlowej, ale również uczestniczył w licznych projektach i akcjach mających na celu informatyzację sektora edukacyjnego i pomoc organizacjom charytatywnym. Firma cały czas bierze udział w projekcie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu Interkl@sa, w projekcie Internet w Szkołach – Projekt Prezydenta RP, w ramach którego otwartych zostało 118 pracowni dla 61.000 uczniów i studentów oraz jest współorganizatorem programu Intel – Nauczanie ku Przyszłości, dzięki któremu do końca 2002 r. przeszkolonych zostanie 24.000 nauczycieli. W sumie, w roku finansowym 2002, Microsoft przekazał różnym organizacjom non-profit oprogramowanie za łączną kwotę 2,8 miliona złotych.

Podsumowując miniony rok finansowy, firma Microsoft przedstawiła również główne założenia i strategię działania na najbliższy okres. Zapowiada się wyjątkowy rok w historii polskiego oddziału, który w grudniu będzie świętować 10-tą rocznicę obecności w naszym kraju.

„Jest to dla mnie ogromna radość, że nasz jubileusz będziemy obchodzili w momencie, gdy firma jest tak bardzo zaangażowana w rozwój edukacji w naszym kraju oraz całej branży IT” – powiedział Tomasz Bochenek. „Następne 10 lat Microsoft w Polsce, to z pewnością będzie okres wprowadzania w życie naszej strategii .NET. Wraz z partnerami zamierzamy dostarczać ludziom i firmom bezpieczne i sprawdzone rozwiązania, które pomogą odkryć im nowe możliwości oraz ukryty potencjał, jaki znajduje się w każdym z nas.”

Firma zamierza bardzo zaangażować się we współpracę z programistami i firmami tworzącymi polskie oprogramowanie na platformie Microsoft .NET. Dzięki Inicjatywie dla programistów, licznym prezentacjom na uczelniach oraz największym w regionie konferencjom dla programistów z cyklu Microsoft Developers Days, firma będzie promować wykorzystanie narzędzi z rodziny Microsoft Visual Studio .NET oraz propagować ideę usług sieciowych.

Bardzo ważnym dla Microsoft będzie również moment wprowadzenia do sprzedaży nowego sieciowego systemu operacyjnego Microsoft Windows .NET Server, który stanie się podstawą tworzenia nowoczesnych rozwiązań internetowych i intranetowych mających na celu usprawnienie funkcjonowania systemów informatycznych i biznesowych w dowolnej firmie.

http://www.microsoft.com/poland/

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top