Ruszył nowy serwis Pogoda w Wirtualnej Polsce

Pogoda dla Polski i każdego zakątka świata, animowane multimedialne mapy, zdjęcia satelitarne, bieżące informacje, wyszukiwarka miast, warunki meteorologiczne dla żeglarzy i aktualna temperatura wody w wybranych miejscach w Polsce – serwis Pogoda Wirtualnej Polski całkowicie zmienił oblicze.

Redaktorzy serwisu wyszli z założenia, że o tym, co dzieje się w mieście, najlepiej wiedzą sami jego mieszkańcy. Umożliwili więc internautom wprowadzanie do serwisu własnych uwag i komentarzy o warunkach pogodowych w miejscu pobytu. Prezentowane są one – obok prognoz skrótowych i szczegółowych – jako informacje dodatkowe (Dzisiejsze obserwacje użytkowników), stanowiąc istotne novum w rodzimych serwisach pogodowych.

Witryna WP podąża za użytkownikiem. Tworząc własną listę miast, internauta może liczyć na to, że zastąpi ona boks „Główne miasta Polski” i wyświetlać się będzie na pierwszej stronie serwisu za każdym razem, gdy korzystający z niego zaloguje się do portalu WP. Ponadto, ilekroć internauta znajdzie się na stronie głównej, znajdzie tam odnośnik do ostatnio obserwowanego przez siebie miasta.

„Każda osoba wchodząca na strony serwisu pogodowego szuka standardowych informacji. Temperatura, ciśnienie, opady, to interesuje użytkowników przede wszystkim. – mówi Piotr Malec, odpowiedzialny za wdrożenie nowego serwisu Pogoda – WP postanowiła uatrakcyjnić ten przekaz. Główną stronę Pogody można personalizować, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb. Wprowadziliśmy atrakcyjne animacje w zakładce świat; wystarczy wybrać któryś z kontynentów, by na animowanej kuli ziemskiej pojawiły się najważniejsze miasta globu. Zadbaliśmy oczywiście o kompleksowe informacje pogodowe o każdym z nich. Wielu tzw. wodniaków ucieszy zapewne dział „pogoda dla żeglarzy”, obejmujący najpopularniejsze akweny w Polsce.”

Szczegółowo opisano 26 punktów, które wyznaczają żeglarską mapę kraju. Serwis podaje zarówno ich szerokości geograficzne, jak też dokładne warunki panujące na zbiornikach wodnych, w tym kierunek, siłę i prędkość wiatru, zachmurzenie, ciśnienie oraz temperaturę powietrza. Prognoza pogody prezentowana jest w modelu COSMO – na 78 godzin naprzód. Można ją wydrukować i zabrać ze sobą na „łajbę”.
„Wystarczy jeden rzut oka na mapę, by wiedzieć, jakie mamy warunki do żeglowania. Obrazują je błękitne miniatury żagli. Maksymalna ich liczba, czyli trzy, oznacza, że czas pakować sztormiak i stawiać żagle.” – dodaje Piotr Malec.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top