Samochody autonomiczne Google na drogach Las Vegas [wideo]

Władze amerykańskiego stanu Nevada umożliwiły poprzez regulacje prawne dopuszczenie do ruchu kołowego samochody sterowane bez ingerencji kierowcy. Pomysł na pojawienie się takich pojazdów na drogach Las Vegas wyszedł od firmy Google.

Departament pojazdów mechanicznych stanu Nevada umożliwił prawnie pojawienie się na drogach stanowych samochodów Google, które mogą poruszać się bez osoby kierującej. Warunkiem włączenia się takich samochodów do ruchu kołowego jest jedynie obecność osoby na miejscu kierowcy oraz jednego pasażera na przednim siedzeniu. Samochody posiadać muszą również czerwone rejestracje wraz z symbolem nieskończoności po lewej stronie.

Pierwsze testowe samochody Google pojawiły się na drogach stanu Nevada w poniedziałek. Sterowanie autonomicznych samochodów odbywa się za pomocą kamer, urządzenia GPS, czujników ruchu oraz specjalnie dostosowanego oprogramowania sterującego przyspieszeniem, hamowaniem oraz ruchami kierownicy.

Od 2010 roku przeprowadzano ponad 200 tys. km jazd testowych na zamkniętych torach. Do opracowania całego systemu firma Google zatrudniła specjalny zespół inżynierów robotyki.

Google ma nadzieję, że poprzez wprowadzenie na drogi autonomicznych samochodów uda się zmniejszyć ilość wypadków drogowych oraz doprowadzić do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do środowiska.

W skład floty testowej wchodzi sześć samochodów Toyota Prius, jeden Audi TT oraz jeden Lexus RX450h.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry