Sondaż wyborczy według WP

Lech Kaczyński z 19-procentowym poparciem jest liderem najnowszego rankingu prezydenckiego przeprowadzonego podczas ostatniego weekendu przez TNS OBOP na zlecenie portalu Wirtualna Polska. Gdyby wybory do Sejmu przeprowadzono w ostatnią niedzielę wygrałaby Platforma Obywatelska zdobywając 20% głosów.

Wybory prezydenckie

Lech Kaczyński uzyskał 19% procent głosów i z minimalną przewagą odzyskał pozycję lidera. Drugie miejsce w wyścigu do fotela prezydenckiego zajął Włodzimierz Cimoszewicz z 18%-owym poparciem. Tuż za nim z jednoprocentową stratą znalazł się lider PO Donald Tusk (17%). Za pierwszą trójką uplasowali się: Andrzej Lepper – 7% głosów, Zbigniew Religa – 6%, Maciej Giertych – 4% i Marek Borowski – 3%. Poparcie w granicach błędu statystycznego odnotowali: Maria Szyszkowska, Jarosław Kalinowski, Henryka Bochniarz, Liwiusz Ilasz oraz Stanisław Tymiński.

Aż 16% respondentów jeszcze nie wie na kogo odda głos, a 2% odpowiedziało, że zagłosowałoby na inną osobę, niż zgłoszeni kandydaci. 5% deklaruje, że nie weźmie udziału w wyborach.

Wyniki wśród osób, które nie wykluczyły udziału w wyborach prezydenckich i które mają sprecyzowane preferencje: Lech Kaczyński – 24%, Włodzimierz Cimoszewicz – 23%, Donald Tusk – 22%, Andrzej Lepper – 8%, Zbigniew Religa – 7%, Maciej Giertych – 5%, Marek Borowski – 4%. Poparcie w granicach błędu statystycznego: Jarosław Kalinowski, Henryka Bochniarz, Janusz Korwin-Mikke, Stanisław Tymiński, Liwiusz Ilasz, Maria Szyszkowska.

Wybory do Sejmu

Wybory do Sejmu wygrałaby w niedzielę Platforma Obywatelska, która zyskałaby 20% głosów. O jeden procent głosów mniej zdobyłoby Prawo i Sprawiedliwość. Po 7% uzyskałyby: Liga Polskich Rodzin, Samoobrona i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Krajowa Partia Emerytów i Rencistów ma obecnie 3%-owe poparcie. 2% głosów zgromadziło Polskie Stronnictwo Ludowe oraz koalicja Socjaldemokracja Polska, Unia Pracy, Zieloni. 2%-owe poparcie uzyskałaby także Unia Polityki Realnej. Tylko 1% Partia Demokratyczna – Demokraci.pl.

Spośród ankietowanych 21% jeszcze nie wie, na kogo odda głos, zaś 1% respondentów odpowiedziało, że zagłosowałoby na inną partię, niż podane w ankiecie OBOP. 8% zadeklarowało, że nie weźmie udziału w wyborach.

Symulacja podziału mandatów w Sejmie

Wyniki wśród osób, które nie wykluczyły udziału w wyborach parlamentarnych i które mają sprecyzowane preferencje: Platforma Obywatelska – 28%, Prawo i Sprawiedliwość – 27%, Liga Polskich Rodzin – 10%, Samoobrona – 10%, Sojusz Lewicy Demokratycznej – 10%, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów – 5%, Polskie Stronnictwo Ludowe – 3%, koalicja Socjaldemokracja Polska, Unia Pracy, Zieloni – 3%, Unia Polityki Realnej – 2%, Partia Demokratyczna – Demokraci.pl – 1%. Na inną partię zagłosowałoby 1% respondentów.

Symulacja podziału mandatów: PO – 152, PiS – 142, LPR – 49, Samoobrona – 48, SLD – 48, KPEiR – 19, Przedstawiciele niemieckiej mniejszości narodowej*) – 2.

*Podziału głosów dokonano przy założeniu, że przedstawiciele niemieckiej mniejszości narodowej uzyskają dwa mandaty. Różnica w liczbie mandatów przyznanych ugrupowaniom, które uzyskały tyle samo procent poparcia w badaniu, wynika z uwzględnienia rezultatu z miejscem po przecinku.

Sondaż został zrealizowany w dniach 5-6 sierpnia na ogólnopolskiej próbie osób powyżej 18 roku życia. Sondaż przeprowadzono za pośrednictwem wywiadów telefonicznych.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,wid,7738741,wiadomosc.html?ticaid=1&_ticrsn=3

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top