Targeo.pl i Wikipedia: encyklopedia na mapie

17 grudnia wystartowała nowa wersja serwisu mapowego Targeo.pl. Internauci kochają wygodę. Uwielbiają też nowatorskie rozwiązania, które sprawiają, że wszystko, co potrzebne, jest w zasięgu jednego kliknięcia myszką. Teraz dzięki połączeniu map Targeo z Wikipedią, najsłynniejszą encyklopedią internetową, ich użytkownicy nie tylko dowiedzą się, ale także zobaczą więcej.
Serwis internetowy Targeo.pl umożliwia przeglądanie bardzo szczegółowych map całej Polski, a także wyszukiwanie adresów oraz interesujących obiektów (np. kina, restauracje, bankomaty…) w bazie zawierającej obecnie ponad 100 tysięcy punktów. Mapy wykorzystywane w Targeo pochodzą z systemu nawigacji satelitarnej AutoMapa i zawierają prawie dwa miliony budynków z dokładną numeracją, co pozwala na wskazanie szukanego miejsca z dokładnością do pojedynczych metrów.

Teraz twórcy serwisu Targeo.pl wzbogacili swoje mapy o kilkadziesiąt tysięcy artykułów pochodzących z Wikipedii opisujących obiekty takie jak zabytki, kościoły, muzea, biurowce czy place. Dzięki temu na mapach Targeo można nie tylko znaleźć wszystkie niezbędne informacje praktyczne czy zaplanować trasę, ale dodatkowo obejrzeć interaktywne opisy obiektów wraz ze zdjęciami. Użytkownicy, planując wyjazd, mogą w prosty sposób odbyć wirtualną podróż po mapie i dowiedzieć się więcej o miejscach, które zamierzają odwiedzić. Bogactwo informacji zebranych w Wikipedii sprawia, że nawet w dobrze znanej okolicy możemy na mapach Targeo odkryć ciekawe i warte odwiedzenia  miejsca.

Punkty z Wikipedii pojawiają się na mapie w postaci ikonek określających kategorię obiektu. Po najechaniu na ikonkę myszką, wyświetla się skrócony opis ze zdjęciem oraz informacje teleadresowe z bazy Targeo. Dociekliwi mogą jednym kliknięciem przejść do pełnego opisu z Wikipedii.

Wikipedia jest powszechnie znanym i cieszącym się dużym zaufaniem źródłem wiedzy, a mapy Targeo, wykorzystywane również w serwisach takich jak Gazeta.pl czy Szukacz.pl, są bardzo popularnymi mapami w polskim internecie. – W Targeo.pl postanowiliśmy połączyć wiedzę z Wikipedii z dokładnymi mapami by ułatwić użytkownikom dostęp do informacji lokalnej  – mówi Rafał Mikołajczak, prezes zarządu Indigo Sp. z o.o., współtwórcy platformy Targeo.

O Wikipedii, pionierskim projekcie stworzenia otwartej encyklopedii redagowanej przez jej użytkowników, słyszał z pewnością każdy internauta. Dziś Wikipedia ma ponad 200 wersji językowych i  każdy użytkownik może do niej dodawać hasła, które jego zdaniem są tego warte, a także rozbudowywać istniejące opisy.  Polska wersja Wikipedii wystartowała 26 września 2001 i dziś zawiera prawie 450 tys. artykułów, co stawia ją na 4 miejscu na świecie pod względem liczby dostępnych haseł.

W najnowszej wersji map Targeo użytkownicy mają możliwość łatwego dodawania punktów POI (ang. points of interest) w kilkudziesięciu kategoriach poczynając od muzeów i pomników, a kończąc na klubach i restauracjach. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy wskazując na mapie lokalizację dodawanego punktu, a następnie wypełnić prosty formularz z informacjami o obiekcie.

Na koniec dobra wiadomość dla posiadaczy komórek. Wkrótce rozszerzone informacje o obiektach pochodzące z Wikipedii będą dostępne także w telefonach komórkowych, w aplikacji mapowej Targeo.mobi. Aplikacja jest bezpłatna i działa na większości popularnych aparatów GSM. Można ją już teraz pobrać na telefon ze strony targeo.mobi.

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top