W PKO BP SA ruszył pierwszy w Polsce mainframe IBM z systemem Linux

Opublikowano: 11 lutego 2002. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , ,

W najbliższym czasie w Ośrodku Obliczeniowym PKO BP S.A. zostanie uruchomiony pierwszy w Polsce mainframe z nowej rodziny eServer – IBM eServer z900. Będzie to również pierwsza w Polsce instalacja systemu Linux na platformie IBM eServer z900. Dzięki wybraniu Linuxa bank mógł zaoszczędzić na opłacie licencyjnej za tradycyjny system operacyjny.

z900 będzie jednocześnie pełnił funkcję serwera backupowego dla tradycyjnego środowiska przetwarzania w Centralnym Ośrodku Obliczeniowym, którego platformę stanowią dwa serwery klasy mainframe z systemem operacyjnym OS/390, baza danych IBM DB2 oraz narzędzia aplikacyjne z rodziny IBM WebSphere.

Do tej pory Bank uruchomił Linuxa na serwerze klasy mainframe, który posłuży jako platforma dla kilku centralnych systemów bankowych. Systemy centralne będą dostępne z każdego oddziału banku na terenie całego kraju za pośrednictwem przeglądarek internetowych w ramach intranetu.

Aby móc rozwijać systemy eksploatowane centralnie w Ośrodku Obliczeniowym, bank zakupił także system wirtualizacji z/VM, który pozwoli na jednym serwerze równolegle eksploatować dziesiątki a nawet setki systemów Linux.

http://www.ibm.com/pl

Sylwester KozakW PKO BP SA ruszył pierwszy w Polsce mainframe IBM z systemem Linux

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.