W poszukiwaniu lepszej pracy i płacy

Oczekiwania finansowe osób, które biorą pod uwagę możliwość wyjazdu za pracą do innego województwa, są wyższe od kwot wskazywanych przez poszukujących pracy w miejscu zamieszkania. Najbardziej wymagający są mieszkańcy województw pomorskiego i małopolskiego, najmniej lubelskiego. Mazowsze, mimo tego, że jest największym rynkiem pracy w kraju, nie we wszystkich regionach jest najczęściej wskazywanym kierunkiem migracji – wynika z analizy oczekiwań finansowych użytkowników serwisu Pracuj.pl.

Podczas rejestracji w portalu Pracuj.pl, osoby poszukujące pracy mogą zadeklarować, jakiego oczekują wynagrodzenia. Kwota podana przez użytkownika jest ujawniana tylko potencjalnemu pracodawcy, zainteresowanemu życiorysem danego kandydata. Jak wynika z zebranych w ten sposób danych, osoby, które biorą pod uwagę możliwość wyjazdu za pracą do innego województwa, mają wyższe wymagania finansowe od tych, którzy ograniczają poszukiwania do miejsca zamieszkania.

Największa różnica pomiędzy pensją „wyjazdową” a średnim wynagrodzeniem wskazywanym w regionie zamieszkania występuje w Pomorskiem. Mieszkańcy Pomorza, biorący pod uwagę pracę w woj. mazowieckim, oczekiwaliby średniej pensji 4751 zł brutto. To kwota wyższa o niemal 2000 złotych od średniej wskazywanej przez poszukujących pracy tylko w województwie pomorskim.

Mieszkańcy województwa śląskiego jako dwa najczęstsze kierunki wyjazdu „za pracą” wskazali małopolskie i dolnośląskie oraz kwoty o ponad 1000 złotych wyższe od 2431 złotych brutto (średnia wskazywana dla woj. śląskiego). Mieszkańcy woj. mazowieckiego także biorą pod uwagę pracę w innym regionie, ale oczekują w zamian wyższych kwot. Przeprowadzając się do ościennego woj. łódzkiego chcieliby zarabiać średnio 1000 zł więcej niż podejmując pracę w miejscu zamieszkania, a w przypadku odleglejszego woj. małopolskiego nawet 1350 zł więcej.

Zdecydowanie mniejsze oczekiwania finansowe, związane z pracą w jednym z dwóch najbardziej preferowanych kierunków migracji, mają osoby pracujące w woj. lubelskim i opolskim. Byłby skłonne przeprowadzić się już za średnio 500 zł więcej.

Choć z raportu „Rynek pracy specjalistów” portalu Pracuj.pl wynika, że woj. mazowieckie ma najwięcej do zaoferowania osobom szukającym pracy (w III kwartale tego roku było to prawie 20% wszystkich ofert umieszczonych w serwisie), to, jak się okazuje, nie we wszystkich regionach znajduje się wśród najczęściej wskazywanych kierunków migracji.

Osoby zarejestrowane w Pracuj.pl, rozważające przeprowadzkę w celu znalezienia pracy, najczęściej na pierwszym miejscu wskazują, co jest dość oczywiste, województwa sąsiadujące z obecnym miejscem zamieszkania. Mazowieckie wskazywane jest często, ale np. użytkownicy mieszkający w województwach: kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, śląskim, lubuskim, opolskim i zachodniopomorskim nie wymieniają woj. mazowieckiego wśród dwóch najbardziej preferowanych kierunków przeprowadzki.

Użytkownicy Pracuj.pl, biorący pod uwagę pracę w woj. mazowieckim, w większości przypadków chcieliby zarabiać więcej niż średnia krajowa, czyli ponad 3283 zł brutto, choć najczęściej wskazywanym przedziałem jest 2000-3000 zł brutto.

Największe oczekiwania względem pożądanego wynagrodzenia w woj. mazowieckim mają mieszkańcy Pomorza (4751 zł brutto). Oczekiwania na niewiele niższym poziomie (średnio 4507 zł brutto) mają osoby mieszkające w woj. dolnośląskim. Sporo chcieliby zarabiać na Mazowszu mieszkańcy woj. małopolskiego – o 66% więcej niż osoby mieszkające i szukające pracy tylko w Małopolsce.

Najmniejsze oczekiwania wobec pracy na Mazowszu, nawet poniżej średniej krajowej, oscylujące w okolicach 3000 zł brutto, mają mieszkańcy woj. lubelskiego (2780 zł brutto), podlaskiego (2979 zł brutto), świętokrzyskiego (3097 zł brutto) i warmińsko-mazurskiego (3181 zł brutto).

Podobne wnioski wynikają z analizy grupy wiekowej 30-39 lat, czyli osób, które co najmniej od kilku lat są obecne na rynku pracy. Największe oczekiwania względem pożądanego wynagrodzenia mają znów osoby z woj. pomorskiego, które rozważając wyjazd „za pracą” do mazowieckiego wskazują kwotę 6504 zł brutto. Najmniejsze natomiast mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy byliby zadowoleni z płacy na poziomie 4165 zł brutto.

Osoby rozważające przeprowadzkę do woj. mazowieckiego, które chciałyby zarabiać powyżej 12000 zł (największej możliwej do wskazania kwoty) stanowią zaledwie 2,4% wszystkich badanych.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top